To jednak, jakie uprawnienia ma konsument, zależy od tego, kiedy podpisał umowę. Jeśli przed 18 grudnia, stosowane są zasady określone w ustawie o kredycie konsumenckim z 2001 r., jeśli po 18 grudnia (termin wejścia w życie ustawy wypadł w niedzielę) – właściwe będą już nowe reguły. Określa je ustawa z 12 maja 2011 r. (DzU nr 126, poz. 715 ze zm.).
Istotne – z punktu widzenia konsumenta – jest to, że nową ustawę zobowiązane będą stosować wszystkie instytucje finansowe, a więc nie tylko banki, ale również SKOK-i i parabanki.
Osoby, które zaciągnęły kredyty przed świętami lub zrobiły zakupy na raty, powinny sprawdzić, kiedy umowa została podpisana i czy spełnia wszystkie warunki wymagane przez nowe przepisy.
Konsumencki, czyli jaki
Kiedy można mówić o kredycie konsumenckim? W myśl ustawy przy umowach o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł (poprzednio było to 80 tys. zł) albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż polska (ustawa daje bowiem możliwość zaciągania kredytów w innych krajach Unii Europejskiej).
Za umowę o kredyt konsumencki uważa się umowy: pożyczki, kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego, o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego (jeżeli konsument jest zobowiązany do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z odroczeniem spełnienia świadczenia), o kredyt (w której kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia), o kredyt odnawialny.