Jeśli chodzi o narciarskie wyjazdy zagraniczne, to nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek rozsądny nie ubezpieczył się od ryzyka z tym związanego. Zarówno od tego wynikającego z samego uprawiania narciarstwa (to zastrzeżenie musi się znaleźć w polisie), jak i zwykłych następstw zachorowań czy nieszczęśliwych wypadków. Kontuzje narciarskie bywają poważne, a koszty hospitalizacji, leczenia i transportu specjalistycznego są bardzo wysokie (liczone w dziesiątkach tysięcy euro). Na brak ubezpieczenia może pozwolić sobie jedynie osoba bardzo zamożna. Poza tym niezwykle istotna jest polisa od odpowiedzialności cywilnej za wypadki na stoku czy nartostradzie, a także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Z własnego doświadczenia związanego z prowadzeniem spraw dotyczących wypadków narciarskich wiem, że spowodowanie wypadku narciarskiego (w którym drugi narciarz dozna z naszej winy uszczerbku na zdrowiu) lub tylko przyczynienie się do niego w równym stopniu z poszkodowanym może nas drogo kosztować. Szczególnie jeśli chodzi o orzeczenia sądów austriackich, ale nie tylko. Możemy zostać obciążeni nie tylko kosztami leczenia i transportu, ale także np. związanymi z nieobecnością poszkodowanego w pracy czy kosztami pomocy prawnej. Należy też pamiętać, że europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego nie pokrywa kosztów usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne. Doradzam zatem nie polegać jedynie na ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli nie będziemy mieli dodatkowej polisy (dzięki której ubezpieczyciel pokrywa koszty szpitalne), to koszty hospitalizacji pokryjemy z własnej kieszeni.
Wybierając polisę, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia
Pamiętajmy, aby stosować się do lokalnych przepisów związanych z eksploatacją terenów narciarskich. We Włoszech na przykład podstawowe zasady związane z korzystaniem z tras, wynikające z obowiązującej tam ustawy (prawo górskie), np. obowiązek korzystania przez dzieci z kasków czy zakaz jazdy pod wpływem alkoholu, są często wywieszone na schroniskach narciarskich. Niezastosowanie się do tych zasad może potem stać się przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania – w razie zaistnienia wypadku.
Na co należy zwracać uwagę?