Płacą one podatek na zasadach określonych w ustawie o PIT. Jeśli najem nie jest działalnością gospodarczą, rozliczają się według skali podatkowej. Jeżeli przychody będą rozliczać w ramach firmy, mogą płacić podatek według skali albo liniowy.
We wszystkich tych formach można odliczyć koszty (co oznacza, że podatek jest liczony od dochodu) i w trakcie roku trzeba odprowadzać zaliczki na podatek (wynajmujący poza działalnością co miesiąc, przedsiębiorcy co miesiąc lub co kwartał).
Działalność gospodarcza to na pewno więcej formalnych obowiązków. Ci, którzy jej nie prowadzą, nie muszą zakładać księgi przychodów i rozchodów. Muszą natomiast zbierać dowody poniesienia wydatków, jeśli chcą je odliczyć.
Trzeba też pamiętać o odmiennych zasadach wykazywania przychodu. Właściciel wynajmowanego mieszkania nieprowadzący działalności gospodarczej nie musi płacić podatku od kwot, których nie otrzymał.
Przychód powstanie dopiero wtedy, kiedy dostanie zapłatę, np. pieniądze wpłyną na jego konto. Inaczej jest, gdy najem wchodzi w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Wtedy mamy do czynienia z tzw. przychodem należnym. Trzeba go wykazać (i zapłacić podatek) nawet wtedy, gdy go faktycznie nie otrzymaliśmy.