Najem w ramach firmy: podatek liniowy czy według skali

Skala podatkowa czy stawka liniowa – to ewentualny dylemat osób, które nie chcą rozliczać się ryczałtem

Publikacja: 13.01.2012 05:50

Płacą one podatek na zasadach określonych w ustawie o PIT. Jeśli najem nie jest działalnością gospodarczą, rozliczają się według skali podatkowej. Jeżeli przychody będą rozliczać w ramach firmy, mogą płacić podatek według skali albo liniowy.

We wszystkich tych formach można odliczyć koszty (co oznacza, że podatek jest liczony od dochodu) i w trakcie roku trzeba odprowadzać zaliczki na podatek (wynajmujący poza działalnością co miesiąc, przedsiębiorcy co miesiąc lub co kwartał).

Działalność gospodarcza to na pewno więcej formalnych obowiązków. Ci, którzy jej nie prowadzą, nie muszą zakładać księgi przychodów i rozchodów. Muszą natomiast zbierać dowody poniesienia wydatków, jeśli chcą je odliczyć.

Trzeba też pamiętać o odmiennych zasadach wykazywania przychodu. Właściciel wynajmowanego mieszkania nieprowadzący działalności gospodarczej nie musi płacić podatku od kwot, których nie otrzymał.

Przychód powstanie dopiero wtedy, kiedy dostanie zapłatę, np. pieniądze wpłyną na jego konto. Inaczej jest, gdy najem wchodzi w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Wtedy mamy do czynienia z tzw. przychodem należnym. Trzeba go wykazać (i zapłacić podatek) nawet wtedy, gdy go faktycznie nie otrzymaliśmy.

Przy dużych zyskach warto się zastanowić nad stawką liniową (o wyborze tej formy rozliczania musimy dodatkowo powiadomić fiskus). Niezależnie od wysokości dochodu płacimy bowiem 19-proc. podatek. Na skali zaś przy wysokich zarobkach możemy wejść w drugi próg i zapłacić 32-proc. daninę. Jest to o tyle łatwiejsze, że dochody rozliczane według skali sumują się z innymi, np. ze stosunku pracy.

Oczywiście podatek liniowy możemy płacić tylko wtedy, gdy założyliśmy działalność gospodarczą.

Rozliczając się na podstawie ustawy o PIT mamy czas na zeznanie roczne do 30 kwietnia. Składamy je na formularzu PIT-36 (rozliczający się według skali) albo PIT-36L (liniowcy).

Zobacz cały poradnik

»

Jak wynająć mieszkanie i lokal użytkowy

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem