Wszystko o długach małżonków i odpowiedzialności za nie

"Rz" radzi: jak wyegzekwować zaległe podatki jednego ?z małżonków z majątku wspólnego, czy po upadłości rodzinnej firmy majątek jest zagrożony i kiedy bank zmusi do spłaty kredytu zaciągniętego przez męża.

Publikacja: 21.02.2014 04:00

Tytuł egzekucyjny na męża i żonę

Czy aby wyegzekwować zaległe podatki jednego ?z małżonków z majątku wspólnego urząd skarbowy ?musi dysponować tytułem wykonawczym ?przeciwko obojgu?

Gdy prowadzona egzekucja dotyczy majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka (odpowiadającego majątkiem wspólnym na zasadzie art. 29 ordynacji podatkowej) to tytuł wykonawczy należy wystawić przeciwko obojgu małżonkom. Przypomniał o tym np. Wojewódzki Sad Administracyjny w Opolu w wyroku z 13 lipca 2009 r. (I SA/Op 221/09).

Ma to swoje potwierdzenie w przepisach. W postępowaniu egzekucyjnym w administracji zasadą jest, że tytuł wykonawczy wystawia się na jednego zobowiązanego. Odstępstwo od tej zasady przewidziano w art. 27c ustawy ?o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zgodnie z nim, jeżeli egzekucja ma być prowadzona ?zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy wystawia się na oboje.

Potwierdza to pismo Ministerstwa Finansów z 10 marca ?2005 r. (SP2/1024/033-300/1991/04/DO).

Po upadłości majątek jest zagrożony

Czy jeśli małżonek zaciągnął kredyt na potrzeby ?prowadzonej przez niego firmy, a teraz nie jest ?w stanie go spłacić i grozi mu ogłoszenie upadłości, mogę być spokojna o nasz majątek wspólny?

Niestety nie. Z przepisów prawa upadłościowego i naprawczego wynika bowiem, że w razie ogłoszenia upadłości jednego z małżonków wspólność ustawowa między małżonkami ustaje z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Przyjmuje się, że majątek wspólny powstały w okresie prowadzenia przedsiębiorstwa przez upadłego został nabyty ze środków pochodzących z dochodów tego przedsiębiorstwa.

Bez znaczenia jest w tym przypadku, że do upadłości doprowadził kredyt zaciągnięty na potrzeby firmy bez zgody drugiego małżonka. Majątek wspólny i tak wejdzie do masy upadłości i po jego spieniężeniu zostanie podzielony między wierzycieli. Małżonek upadłego może najwyżej dochodzić ?w postępowaniu upadłościowym należności z udziału ?w majątku wspólnym. Będzie jednak musiał ustawić się ?w kolejce razem z innymi wierzycielami. Nie jest bowiem ?w żaden sposób uprzywilejowany.

Bank nie może zmusić do spłaty

Mąż zaciągnął kredyt (kupił na raty zestaw kina domowego). Tylko on podpisał umowę. Kredyt został ubezpieczony. ?Po spłaceniu kilku rat mąż zmarł. Bank domaga się ode mnie, abym spłaciła pozostałą część. Czy słusznie?

Nie. Jeśli kredyt był ubezpieczony, bank powinien zwrócić się w pierwszej kolejności do ubezpieczyciela i to on powinien spłacić pozostałą część kredytu. Nie może żądać, aby współmałżonek przejął spłatę. Jeśli tak robi, pamiętajmy, aby najpierw przeczytać umowę kredytu i sprawdzić, co w niej jest napisane. Jeśli kredyt był ubezpieczony, informacja ?o tym znajdzie się w umowie. Wtedy przedstawmy w banku akt zgonu małżonka i zażądajmy spłaty z ubezpieczenia. Pamiętajmy, aby samemu nie wpłacać żądanych kwot. ?Jeśli to zrobimy, bank może uznać, że zgodziliśmy się dobrowolnie przejąć dług.

Zameldowanie bez znaczenia

Syn narobił długów, po czym wyprowadził się od matki ?(gdzie jest nadal zameldowany) i wyjechał za granicę. ?Nie ma z nim kontaktu od dwóch lat. Teraz u matki pojawił się komornik. Czy powinna spłacać długi syna?

Nie. Matka nie ponosi odpowiedzialności za długi syna. ?To, że nadal jest u niej zameldowany, nie ma znaczenia. Sam meldunek nie jest dowodem na to, że ktoś w danym miejscu mieszka. Jedynym obowiązkiem matki w stosunku do komornika jest udzielenie informacji – według posiadanej wiedzy – o ewentualnym majątku syna i o nim samym.

Nieroztropność babci, kłopot wnuczki

Babcia zaciągnęła trzy kredyty (w różnych bankach). ?Zaraz potem zmarła. Nie zostawiła żadnej rodziny poza wnuczką. Czy to znaczy, ze wnuczka ma spłacić te kredyty?

Banki nie przeniosą z automatu odpowiedzialności za kredyty na wnuczkę. Po śmierci babci wnuczka może jednak – jeśli zdecyduje się przyjąć spadek – ponieść za te kredyty odpowiedzialność. Dlatego warto sprawdzić, ?jak duże są te zobowiązania i zastanowić się, czy warto przyjmować spadek. Może się bowiem okazać, że tego, co wnuczka odziedziczy, na spłatę nie wystarczy. ?A w takiej sytuacji spadek lepiej odrzucić.

Tytuł egzekucyjny na męża i żonę

Czy aby wyegzekwować zaległe podatki jednego ?z małżonków z majątku wspólnego urząd skarbowy ?musi dysponować tytułem wykonawczym ?przeciwko obojgu?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr