Bono o Putinie i Nawalnym: Po Ukrainie będzie Polska

Bono złożył hołd Aleksiejowi Nawalnemu podczas koncertu w Las Vegas. Apelował do Ameryki o większą hojność dla Ukrainy. Przestrzegał przed planami Putina.

Publikacja: 19.02.2024 20:32

Bono o Putinie i Nawalnym: Po Ukrainie będzie Polska

Foto: AFP

Podczas rezydencji U2 w hali Sphere w Las Vegas Bono przemówił do publiczności przed wykonaniem utworu „Don't Dream It's Over” z repertuaru Crowded House.

Putin bał się Nawalnego

„Putin nigdy, przenigdy nie wymówiłby jego imienia. Pomyślałem więc, że dziś wieczorem ludzie wierzący w wolność muszą wymówić jego imię” – powiedział muzyk, zanim poprosił o skandowanie nazwiska zmarłego przywódcy rosyjskiej opozycji

Tym samym U2 złożyło hołd przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksiejowi Nawalnemu, który był więziony w rosyjskiej kolonii karnej, gdzie nagle zmarł w piątek.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Aleksiejowi Nawalnemu odebrano życie. Rosji - przyszłość

Jak pokazują nagrania wideo udostępnione przez fanów, Bono zaczął od wspomnienia o występie w kijowskim metrze w Ukrainie kilka miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę.

„The Edge i ja mogliśmy być razem z niektórymi mieszkańcami Kijowa, gdy znaleźli się na stacji metra, która została przerobiona na schron. Musieliśmy stać z nimi, gdy czekali na przyjazd pociągu z resztą wolnego świata” – mówił metaforycznie. Dodał: „Nadal czekają na przyjazd tego pociągu. Ameryko, jesteś taka hojna” – powiedział. „Zapewnijmy tym ludziom to, czego potrzebują” – nawiązał do przedłużających się decyzji o przyznaniu kolejnych dotacji na broń dla Ukrainy.

Bono ostrzega: Po Ukrainie może być Polska

Potem Bono powiedział:

„W przyszłym tygodniu miną dwa lata, odkąd Putin najechał i próbował zniszczyć ciężko wywalczoną wolność narodu ukraińskiego” - powiedział Bono. - „Następnie będzie Polska, Litwa, Niemcy Wschodnie – kto wie, gdzie ten człowiek pójdzie, a gdzie nie”.

Lider U2 przekonywał:

„Dla Ukraińców wolność to nie tylko słowo w piosence. Dla tych ludzi wolność jest najważniejszym słowem na świecie – tak ważnym, że Ukraińcy o nią walczą i umierają. Wolność jest tak ważna, że Aleksiej Nawalny zdecydował się z niej teoretycznie zrezygnować, by wywalczyć o tę faktyczną, prawdziwą” – dodał Bono, nawiązując do decyzji Nawalnego o powrocie do Rosji w 2021 r., gdzie natychmiast został aresztowany i osadzony w więzieniu.

Czytaj więcej

Julia Nawalna: Wiemy dlaczego Władimir Putin zabił Aleksieja Nawalnego trzy dni temu

Przypomnijmy, że Nawalny został zatrzymany przez władze rosyjskie na podstawie sfabrykowanych zarzutów o korupcję, mających na celu uciszenie jego krytyki wobec Putina. Przed aresztowaniem Nawalny przeżył co najmniej dwie próby zamachu na jego życie.

Jego uwięzienie wywołało powszechne protesty przeciwko rządom Putina w całej Rosji. W 2022 roku Nawalny został skazany na dziewięć lat więzienia, a sierpniowym wyrokiem dodano dodatkowe 19 lat.

Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię
Muzyka popularna
Podsiadło, Hemingway i inni: dzięki nim polska fonografia jest już 18. na świecie
Muzyka popularna
K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Muzyka popularna
Beyoncé, nowa królowa rodeo