– Na temat finansowania mediów publicznych się nie wypowiadamy. To nie jest naszym zadaniem – powiedział na konferencji prasowej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, pytany o sprawę abonamentu. Jego likwidację proponują autorzy nowego projektu ustawy o RTV.
Sekretarz episkopatu bp Stanisław Budzik podkreślił, że to politycy powinni znaleźć źródła finansowania mediów publicznych, aby były one niezależne od nacisków politycznych.
Natomiast abp Sławoj Leszek Głódź dzień wcześniej mówił dziennikarzom we własnym imieniu, że abonament sprawdza się w większości krajów na świecie. – Może być prowadzona dyskusja o jego formie. Może być pobierany przy zakupie radioodbiorników i telewizorów, można zwolnić z opłat emerytów i rencistów, mogą być inne ulgi. Jednak musi pozostać – mówił. Biskupi zwrócili uwagę na alarmującą sytuację demograficzną, której skutkiem jest luka pokoleniowa i niebezpieczeństwo załamania się systemu emerytalnego. Abp Kazimierz Nycz mówił na konferencji prasowej, że pilną potrzebą jest stworzenie skutecznej polityki prorodzinnej, która wśród polityków jest tematem niepopularnym.
W ocenie metropolity warszawskiego jednym z głównych polskich problemów jest sprawiedliwość, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak edukacja czy służba zdrowia. Wyjaśnił, że chodzi tu np. o sprawiedliwe wynagradzanie lekarzy czy pielęgniarek, ale też sprawiedliwe podejście do pacjentów. Biskupi zaapelowali, by „w imię dobra wspólnego i przyszłości Polski” podjąć reformy w służbie zdrowia, edukacji, systemie emerytalnym, wymiarze sprawiedliwości oraz wyjąć je z bieżących jałowych sporów partyjnych.
Episkopat opowiedział się za wydelegowaniem swojego przedstawiciela do tworzonego przez premiera zespołu ds. bioetyki. – Te sprawy wymagają uregulowania od strony prawnej, medycznej i etycznej – podkreślił abp Nycz.