Największe polskie firmy medialne – grupa ITI i Polsat – zaznaczają, że gdyby oferta sprzedaży pakietu kontrolnego Agory (Reuters podał, że jest ona rozważana) okazała się faktem, na pewno się nad nią zastanowią. Analitycy pytani przez „Rz“ uważają jednak, że w takiej ewentualnej transakcji, wartej co najmniej miliard złotych, mógłby wziąć udział jakiś duży fundusz inwestycyjny typu private equity.
Mimo oświadczenia pełnomocnika Agory Holding, branża jest przekonana, że w informacji podanej przez Reutersa jest ziarno prawdy. – Dementi Agory jest miękkie, pozostaje po nim wrażenie, że coś jednak jest na rzeczy. W oświadczeniu zostało podane, że udziały nie zostaną sprzedane konkurentom, czyli Axlowi Springerowi (wydawca „Dziennika“), Verlagsgruppe Passau („Polska“) ani Mecomowi (właściciel 51 proc. akcji Presspubliki wydającej „Rzeczpospolitą“). Nie wynika z niego jednak, że udziały nie trafią np. do funduszu inwestycyjnego, co według mnie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem – mówi Sobiesław Pająk, analityk w DM IDM SA.
Pogłoski o możliwej sprzedaży udziałów nie poprawiły sytuacji Agory na GPW. Już wyniki spółki za ubiegły rok nie zachwyciły analityków. Po ich ogłoszeniu analitycy DM PKO BP zalecali redukowanie akcji Agory, a KBC Securities – utrzymali rekomendacje na poziomie „trzymaj“. Na piątkowym zamknięciu kurs spółki spadł o 0,63 proc., do 42,48 zł.Oprócz firm z rynku wydawniczego, które mogłyby nie dostać od UOKiK zgody na przejęcie kontrolnego pakietu w Agorze ze względu na już posiadane gazety, w Polsce wśród najbardziej prawdopodobnych kandydatów do mariażu z Agorą wymieniana jest telewizja Polsat. Pogłoski o tym, że mogłaby zacieśnić współpracę z wydawcą „Gazety Wyborczej“ odżyły, kiedy nie doszło do sprzedaży 25,1 proc. jej udziałów Axlowi Springerowi, a prezesem Agory został Marek Sowa, znany z dobrych kontaktów z właścicielem Polsatu. Zygmunt Solorz-Żak wypowiada się jednak na temat Agory ostrożnie. – To są informacje niepotwierdzone, a ja nie chcę uczestniczyć w spekulacjach rynkowych. Będziemy się nad tym zastanawiać, jeśli Agora takie informacje potwierdzi, dotychczas nie prowadziliśmy żadnych rozmów – mówi „Rz“ Solorz-Żak. W podobnym tonie wypowiada się Jan Wejchert, prezydent grupy ITI, w skład której wchodzi m.in. TVN i platforma cyfrowa „n“. – To dla mnie zupełnie nowa informacja. Jeśliby się jednak potwierdziła, będziemy w firmie tę sprawę omawiać – mówi Jan Wejchert i dodaje, że ITI stara się w swoich przedsięwzięciach trzymać mediów cyfrowych.
Krzysztof Kaczmarczyk, szef działu analiz w Deutsche Bank Securities, dodaje, że Agorą raczej zainteresowany byłby zagraniczny koncern medialny nieobecny w Polsce, w szczególności ze Stanów Zjednoczonych.
Kupno Agory będzie skomplikowaną transakcją