Memorandum informacyjne w sprawie sprzedaży Centrum Filmowego Helios dostało kilkadziesiąt firm polskich i zagranicznych, w tym m.in. Polsat i Agora – podał PAP.
Tomasz Jagiełło, prezes i udziałowiec posiadającego 21 kin (w tym 17 wielosalowych) CF Helios, tłumaczy „Rz”, że inwestora dla firmy szukają fundusze Nova Polonia i holenderski FMO, kontrolujące 84 proc. udziałów w kinowej sieci (pozostałe należą do prywatnych udziałowców, w tym 8 proc. do Jagiełły).
Dotychczas firma deklarowała, że planuje debiut giełdowy. W KNF od ubiegłego roku leżał jej prospekt, w planach była sprzedaż już istniejących akcji i nowa emisja. – Wniosek giełdowy spółki został zawieszony, bo w obecnej sytuacji rynkowej oferenci nie byli w stanie zagwarantować odpowiedniej kwoty – uważa Tomasz Jagiełło.
W związku z sytuacją na giełdzie fundusze zdecydowały się na szukanie nowego właściciela poza parkietem. Ma on zostać wyłoniony pod koniec roku. Jagiełło chce zachować swoje udziały w firmie.
Jak ustaliła „Rz”, oferta jest aktualna dopiero od kilku dni. Firma nie podaje, na ile jest wyceniana. Według wyliczeń „Rz” jej rynkowa wartość, wyliczona w oparciu o wyniki finansowe i wycenę notowanej na GPW konkurencyjnej sieci kinowej Cinema City za 2007 rok, może wynosić ok. 300 mln zł. W ubiegłym roku przychody Heliosa wynosiły 110 mln zł, EBITDA 24 mln zł, a zysk netto 7 mln zł.
Oferty Heliosa nie skomentowała Agora. Według Polskiej Agencji Prasowej analizuje ją natomiast Polsat. Przejęciem na pewno nie jest zainteresowana grupa ITI, do której należy Multikino. Spółka sfinalizowała niedawno zakup pięciu kin sieci Silver Screen, jednak zgoda UOKiK na tę transakcję była warunkowa. Pozwala to przypuszczać, że ewentualne przejęcie Heliosa przez któregoś z liderów rynku – zarówno Multikino (19 kin), jak i Cinema City (23 multipleksy) – nie zostałoby zaaprobowane przez urząd antymonopolowy.