Rusza cyfrowa telewizja – Emitel ma komplet sygnatur na umowie z nadawcami Dzisiaj umowę z Emitelem podpisały Polsat i TV4, wczoraj podpisy na dokumencie złożyli prezesi TVN i TV Puls.
Jak podaje Emitel, formalnie są to cztery umowy dwustronne między poszczególnymi nadawcami i Emitelem, a w ramach współpracy Emitel zapewni multipleksację sygnałów, dosył, emisję i utrzymanie.
- Powszechnie dostępna naziemna telewizja cyfrowa nadchodzi coraz większymi krokami. Osiągnięte porozumienie z nadawcami prywatnymi w połączeniu z niedawno podpisaną przez nas umową z TVP, rozpoczyna nowy etap w historii telewizji w Polsce. Dwa multipleksy z 15 programami cyfrowymi dostępnymi naziemnie stają się faktem – skomentował z patosem Przemysław Kurczewski, prezes Emitela, a rynek odetchnął, bo do sygnowania dokumentu doszło po wielomiesięcznych negocjacjach i problemach proceduralnych (w rezultacie których od roku cyfrowa telewizja naziemna była nadawana wyłącznie w ramach sukcesywnie przedłużanych testów).
Umowa umożliwi zamianę prowadzonego obecnie nadawania testowego z nadajników w Warszawie, Raszynie, Śremie, Zielonej Górze i Żaganiu na komercyjne już 30 września. W ciągu dziesięciu lat da Emitelowi ok. 0,5 mld zł wpływów, a nadawcom – ogólnopolskie zasięgi dla ośmiu stacji. W pakiecie cyfrowych kanałów oprócz TVN, Polsatu, TV Puls i TV4 pojawią się TVN 7, Polsat Sport News, nowy rozrywkowy kanał TV Puls i nowa stacja właściciela TV4. Jako pierwsza z nowych stacji ruszy TVN 7 (najprawdopodobniej już od października), kolejne dołączą w okolicach Nowego Roku lub później.
Równolegle 27. października w czterech województwach ruszy siedem cyfrowych kanałów TVP (to tzw. trzeci multipleks), także obsługiwanych technicznie przez Emitela, który w kwietniu zawarł z publicznym nadawców wartą ponad 600 mln zł dziesięcioletnią umowę w tej sprawie. Oprócz TVP Kultura czy TVP Historia, mogą się tam znaleźć nowości: TVP Seriale i TVP Parlament, nie będzie natomiast nadawanych dziś jeszcze w ramach testów TVP1, TVP2 i TVP Info.