W ramach tzw. trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, który w całości ma zagospodarować nadawca publiczny, będą nadawane stacje TVP1, TVP2/TVP Warszawa, TVP Info w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych, TVP Kultura i TVP Historia - podała TVP, dodając, że "pozostałe programy TVP nie znajdą się w najbliższym czasie w cyfrowej ofercie naziemnej". Wcześniej rynek spekulował, że być może w ramach cyfrowej oferty naziemnej TVP zacznie nadawać nowe stacje, jak chociażby TVP Seriale. Nie było też mowy o nadawaniu na trzecim multipleksie stacji takich jak TVP1, TVP2 czy TVP Info, które mają się niebawem znaleźć na tzw. multipleksie numer jeden.
Zgodnie z podawanym już wcześniej harmonogramem, nadawanie ruszy do 27 października. Kanały będą nadawane w standardowej rozdzielczości i będą niekodowane oraz bezpłatne dla odbiorcy. Wtedy w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim zasięgiem telewizji cyfrowej nadawanej na Trzecim multipleksie zostanie objęte 58 proc. mieszkańców. 98 proc. populacji Polski będzie miało do tych stacji dostęp do 27. kwietnia 2014 roku.
Równolegle w Polsce rusza (już ruszył w w Warszawie, Raszynie, Śremie, Zielonej Górze i Żaganiu) tzw. drugi multipleks z kanałami nadawców prywatnych. Można na nim oglądać Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, a docelowo - zapewne po Nowym Roku - będzie można oglądać osiem stacji (oprócz wymienionych, jeszcze po jednym kanale każdego z tych nadawców). Wczoraj Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął też konsultacje w sprawie rezerwacji częstotliwości w ramach tzw. pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (wstępnie mają się na nim znaleźć trzy główne kanały TVP i cztery wybrane w konkursie rozpisanym przez KRRiT). Konsultacje związane z zagospodarowaniem pierwszego multipleksu prowadzi już też KRRiT.
Całkowicie nadawanie cyfrowe miało zastąpić w Polsce obecne, analogowe ,w połowie 2013 roku. Już dziś z harmonogramów publikowanych przez Emitela, który jest technicznym operatorem naziemnych cyfrowych stacji TVP i nadawców publicznych, wynika, że mamy opóźnienie. Po zakończeniu procesu cyfryzacji powinniśmy mieć na rynku już ponad 20 naziemnych stacji nadawanych cyfrowo, niewykluczone, że niektóre będą nadawały w HD (wysokiej rozdzielczości).