Dziś resort infrastruktury, Telewizja Polska i Emitel mają rozmawiać o tym, jaką rolę ostatecznie odegra przy starcie naziemnej telewizji cyfrowej nadawca publiczny – wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”. Według nich Ministerstwo Infrastruktury rozważa nowe scenariusze nadawania cyfrowych kanałów TVP.
Kanały TVP są dziś nadawane naziemnie cyfrowo w ramach jednego z dwóch cyfrowych pakietów naziemnej telewizji. Telewizja ma na tę usługę podpisaną dziesięcioletnią umowę ze spółką Emitel z grupy TP, która przesyła sygnał stacji. Cyfrowe nadawanie kanałów TVP dostępne jest tylko w czterech województwach w ramach tzw. multipleksu trzeciego i dociera do 7,1 mln Polaków. Skokowy wzrost liczby odbiorców możliwy będzie dopiero po zaprzestaniu nadawania analogowego, co nastąpi z końcem lipca 2013 r. Cyfrowa telewizja wzbogaci się wtedy o dodatkowe częstotliwości radiowe.
[wyimek]10 stacji cyfrowych naziemnych można oglądać w Warszawie [/wyimek]
Wolne są natomiast częstotliwości, dzięki którym miał tymczasowo działać inny pakiet cyfrowych stacji (tzw. multipleks numer jeden). Miał być dostępny od razu na terenie prawie całego kraju. Tymczasowo – do czasu wyłączenia nadawania analogowego – miały się tam pojawić TVP 1, TVP 2 i TVP 3 oraz na dłużej cztery kanały zupełnie nowych graczy wybranych w konkursie.
Według informacji „Rz” propozycje resortu infrastruktury zakładają zmianę planu. Ma dojść m.in. do skompilowania dla TVP nowego zestawu częstotliwości z tych przeznaczonych dziś dla pakietu numer trzy i numer jeden. Chodzi o to, by stacje TVP od razu mogły ruszyć z dużym zasięgiem.