"To prawdopodobnie bardzo nudne historie, ale myślę, że niektóre z nich są bardzo zabawne" - pisał w 1956 roku do wydawcy Hemingway. "Zawsze możesz opublikować je po mojej śmierci" - dodał.

Czytaj także: Pierwsza wojna pisarzy

Teraz z tej ostatniej rady postanowił skorzystać amerykański magazyn literacki, który uzyskał zgodę spadkobierców Hemingwaya na publikację nieznanego dotąd opowiadania.

Opowiadanie zaczyna się od słów "Siedzieliśmy wszyscy w pokoju w hotelu Ritz, a okna wychodzące na ogród były otwarte...". Bohaterami opowiadania są żołnierze dyskutujący o walce, poezji i romansach.

Prof. Kirk Curnutt, członek zarządu Stowarzyszenia Ernesta Hemingwaya w posłowiu do opowiadania podkreślił, że wskazuje ono jak ważny był dla Hemingwaya Paryż.

"Pokój z widokiem na ogród" to kolejny utwór Hemingwaya - po powieściach "Ruchome Święto", "Rajski ogród" i "Niebezpieczne lato", który ukazał się po śmierci pisarza. Hemingway popełnił samobójstwo w wieku 61 lat w 1961 roku.

Przed publikacją w "The Strand Magazine" opowiadanie - według Curnutta - przeczytała tylko mała grupa biografów Hemingwaya i historyków literatury.