Bestsellery Andrzeja Rostockiego

Publikacja: 02.01.2009 06:10

Bestsellery Andrzeja Rostockiego

Foto: Rzeczpospolita

Red

[srodtytul]Literatura polska[/srodtytul]

[b]1 Małgorzata Kalicińska „Miłość nad rozlewiskiem” [/b]

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Kolejna część życiowej drogi Gosi, która ciągle szuka swojego miejsca w życiu. Miłość do Janusza przechodzi ciężką próbę, ale wsparcie przyjaciół przynosi skutek. Nawrócony z drogi zdrady mężczyzna objawia, nie po raz pierwszy, swoją cudowną, wrażliwą naturę. Ciekawym pomysłem w tej powieści jest podwójna narracja. Poza główną bohaterką (znaną z dwóch poprzednich książek) wiele do powiedzenia ma także Paula – przybrana córka, która również zmaga się z tajemnicą życia w różnych jego sensach.

[b]2 Małgorzata Musierowicz „Sprężyna”[/b]

(Akapit Press)

Łusia Pałys, burzliwie dorastająca w rodzinie Borejków dziewczynka, podobno najlepiej wie, na czym polega życie. Jej pewność siebie na początku bardzo poznańskiej rodzinie przeszkadza, potem już tylko pomaga. Na końcu opowieści Łusia okazuje się zbawczynią – jej zdrowy rozsądek jest ważniejszy od teoretycznych łacińskich sentencji dziadka – Ignacego Borejki. Na marginesie – ile on już ma lat?

[b]3 Monika Szwaja „Zatoka trujących jabłuszek” [/b]

(Wydawnictwo SOL)

Wspaniała mieszanka słusznych pedagogicznych treści (historia o prywatnym liceum jest tego najlepszym dowodem) powiązana z opowieścią o fantastycznej podróży na Karaiby dwoma katamaranami członkiń „klubu mało używanych dziewic” w nieco rozszerzonym składzie skłania mnie do ponownej lektury „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. Muszę odetchnąć. Świat nie może być aż tak głupi.

[b]4 Barbara Jasnyk „Kaktus w sercu” [/b]

(Wydawnictwo W.A.B.)

Manipulacyjny eksperyment na społecznej świadomości. Barbara Jasnyk – jedna z bohaterek serialu „Teraz albo nigdy” – pisze książkę, która ma być bestsellerem. W serialu tak się właśnie stało. Ale książka ukazuje się również na rynku. I również jest bestsellerem. Przeczytałem ją. I błagam o szybkie zakończenie eksperymentu! Jeśli nie, to będę obficie cytował jej fragmenty. Każdy skłania czytelnika do podcięcia sobie żył.

[b]5 Bogusław Wołoszański „Testament Odessy” [/b]

(Wydawnictwo Wołoszański)

Rzecz o tajnej organizacji stworzonej podobno przez Himmlera. Jej mitem założycielskim był skarb jerozolimskiej Świątyni. Gigantyczny majątek organizacji pozwolił jej opanować świat. Wydaje mi się, że kilku jej członków o wyjątkowo wrednych pyskach mieszka nieopodal.

[b]6 Małgorzata Kalicińska „Dom nad rozlewiskiem” [/b]

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Ta książka rozpoczęła jedno z największych polskich czytelniczych szaleństw. Czytałem ją już w maszynopisie, więc doskonale wiem, o czym piszę. Muszę nieskromnie dodać, że sukces przewidziałem. Ale wydawca był niestety pierwszy.

[b]7 Małgorzata Kalicińska „Powroty nad rozlewiskiem” [/b]

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Wiem z doświadczenia, że mazurska przyroda ma cudownie uspokajające właściwości. I dlatego zazdroszczę bohaterce powieści pięknego domu nad rozlewiskiem, gdzie czas płynie inaczej, a słońce tak cudownie wschodzi i zachodzi. I zawsze ma twarz ukochanego mężczyzny.

[b]8 Olga Tokarczuk „Bieguni” [/b]

(Wydawnictwo Literackie)

Literacka Nagroda Nike za rok 2007. Opowieść o współczesnych nomadach poszukujących sensu życia w dziwnych miejscach świata. Mam przeczucie, że go nie odnajdą.

[b]9 Janusz L. Wiśniewski „Sceny z życia za ścianą” [/b]

(Wydawnictwo Literackie)

Za banalnymi, zdawałoby się, historiami z życia kryje się spora mądrość i znakomita zdolność obserwacji.

[b]10 Katarzyna Grochola „Trzepot skrzydeł” [/b]

(Wydawnictwo Literackie)

Grochola inna niż dotychczas. Znacznie ciekawsza.

[srodtytul]Literatura obca[/srodtytul]

[b]1 Carlos Ruiz Zafón „Gra anioła”. Tłum. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas [/b]

(Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA)

Błyskotliwa kontynuacja „Cienia wiatru”. W tej książce hiszpański autor mówi o zdarzeniach poprzedzających historię opowiedzianą w słynnej powieści. Bohater marzy o napisaniu opus magnum, podpisując pakt z tajemniczym osobnikiem. Wiele literackich tropów i skojarzeń dobrze wpływa na czytelnika. I znowu możemy podziwiać tajemniczą atmosferę Barcelony lat 20.

[b]2 Christopher Paolini „Brisingr. Dziedzictwo. Tom 3”. Tłum. Paulina Braiter [/b]

(Mag)

Kto lubi literaturę fantasy, będzie zachwycony. Wartka akcja, manichejska koncepcja świata i cudowna smoczyca, łagodna jak aniołek dla bohatera i potwornie groźna dla jego wrogów. Czytam ten cykl właśnie dla niej.

[b]3 Stephanie Meyer „Zmierzch”. Tłum. Joanna Urban [/b]

(Wydawnictwo Dolnośląskie)

Przyznaję się, nie czytałem. Autorka pisze niezwykle popularne książki, a w Internecie znalazłem mnóstwo pochlebnych opinii o dziwnym związku pięknego dziewczęcia z przystojnym wampirem (?). Zapytam zatem w imieniu starzejących się mężczyzn – czym szczególnym wyróżniają się wampiry jako reproduktorzy?

[b]4 Emily Giffin „Sto dni po ślubie”. Tłum. Martyna Tomczak [/b]

(Wydawnictwo Otwarte)

Kupiłem. I niestety przeczytałem. Może jestem beznadziejnie głupim seksistą, szowinistyczną męską świnią, ale powiem w stylu Waldemara Łysiaka (zwalczającego mnie od chwili narodzin), mając gdzieś polityczną poprawność, iż nie rozumiem, jak można takie historie czytać.

[b]5 Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”. Tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodan Casas [/b]

Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA

Na półce książek mojego życia ta powieść będzie leżeć obok „Tajemniczej wyspy” i „Hrabiego Monte Christo”. Jej lektura to niesamowite przeżycie.

[b]6 Paulo Coelho „Brida”. Tłum. Grażyna Misiorowska [/b]

(Drzewo Babel)

Pragnienie wtajemniczenia można opisać w sposób wielki albo naiwny. Brazylijski „guru” zrobił to w sposób wyjątkowo nieudolny.

[b]7 Stephen King „Ręka mistrza”. Tłum. Michał Juszkiewicz [/b]

(Prószyński i S-ka)

Znakomita książka. Połączenie własnych traumatycznych doświadczeń i wielkiej pisarskiej wyobraźni dało wspaniałe rezultaty.

[b]8 Eric-Emmanuel Schmitt „Tektonika uczuć”. Tłum. Barbara Grzegorzewska [/b]

(Znak)

Wiem, że francuski pisarz ma w Polsce wielu wielbicieli. Ja do nich nie należę. A o małżeńskich problemach chyba wiem więcej. Wystarczy porównać nasz staż.

[b]9 Jeffrey Archer „Więzień urodzenia”. Tłum. Danuta Sękalska [/b]

(Rebis)

Powieść obyczajowa z intrygą kryminalną. Świetnie napisana, jak na klasyka gatunku przystało.

[b]10 Candace Bushnell „Piąta aleja”. Tłum. Anna Gralak [/b]

(Znak)

Autorka „Seksu w wielkim mieście” wraca do starych tematów. Namiętności, władzy i prestiżu. Opowiada także wielce pouczającą historię o tym, jak waginą można podbić świat. Dżyngis-chan jednak o tym nie wiedział i stawiał na klasyczne narzędzia przemocy.

[srodtytul]Literatura faktu[/srodtytul]

[b]1 Waldemar Łysiak „Mitologia świata bez klamek” [/b]

(Wydawnictwo Nobilis)

Sławny przeciwnik opiniotwórczego Salonu kierowanego skrycie przez Adama Michnika (niesłusznie zostałem przez autora mianowany jego członkiem) daje upust swojej wielkiej pisarskiej wyobraźni. Felietony i eseje z lat 2006 – 2008 pokazują sposób myślenia najbardziej niezależnego pisarza Polski, jego poglądy i, niestety, spiskowe obsesje. Kto lubi myśl nieskrępowaną polityczną poprawnością, znajdzie w tym tomie sporo materiału do przemyśleń.

[b]2 Roberto Saviano „Gamorra. Podróż do imperium kamorry” [/b]

(Czytelnik)

Najsłynniejsza z książek wydanych ostatnio w Polsce. Idzie za nią legenda niezwykle odważnego autora, który, ryzykując życie, opisał mechanizmy działania neapolitańskiej kamorry. Jego zdaniem ma ona większe wpływy niż słynna mafia sycylijska. Lektura przerażająca.

[b]3 Jeremy Clarkson „Nie zatrzymasz mnie” [/b]

(Insignis)

Sławny dziennikarz motoryzacyjny jest także znakomitym felietonistą piszącym na tematy różne. Z tekstów wyłania się obraz osoby o wybuchowym temperamencie, niebezpiecznym dla otoczenia. Przydałby się taki człowiek w Polsce.

[b]4 Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda” (wydanie II poprawione) [/b]

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Od wielu miesięcy na liście. Fenomen czytelniczy. Ale co skłania Polaków do poszukiwania swojej narodowej duszy w Amazonii?

[b]5 Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion” [/b]

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Pytanie postawione wyżej pozostaje aktualne.

[b]6 Randy Pausch, Jeffrey Zaslow „Ostatni wykład” [/b]

(Nowa Proza)

To jest najbardziej optymistyczna książka o zbliżającej się śmierci, jaką przeczytałem. Profesor wygłaszający tradycyjny pożegnalny wykład na uczelni uczynił z niego wspaniały przekaz o radości istnienia. Wiedział, że umiera, i dlatego to, co powiedział, jest tak ważne w kulturach, które śmierć obwarowują różnymi tabu.

[b]7 Rhonda Byrne „Sekret” [/b]

(Nowa Proza)

Gdzie zatem jest tajemnica naszego nędznego istnienia? Ta książka próbuje dać na to pytanie odpowiedź.

[b]8 Jerzy Stuhr „Stuhrowie. Historie rodzinne” [/b]

(Wydawnictwo Literackie)

Wspaniale opowiedziana historia znanej krakowskiej rodziny. Czyta się ją jednym tchem, żałując, że tom tak szybko się kończy.

[b]9 Dorota Sumińska „Autobiografia na czterech łapach, czyli historia jednej rodziny” [/b]

(Wydawnictwo Literackie)

Znakomity tytuł. A opowieść o rodzinie i mieszkających z nią zwierzętach równie dobra.

[b]10 Norman Davies „Europa walczy 1939 – 1945. Nie takie proste zwycięstwo” [/b]

(Znak)

Historia zawsze wygląda ciekawiej w wydaniu brytyjskiego pisarza. Trzeba jednak umieć o niej opowiadać.

[ramka]Lista książek najlepiej sprzedających się między 21 listopada a 20 grudnia 2008 r. została opracowana na podstawie wyników sprzedaży w sieciach księgarskich Empik i Matras oraz danych uzyskanych w wydawnictwach.

Rewelacją miesiąca była powieść Małgorzaty Kalicińskiej „Miłość nad rozlewiskiem”, która została wydana w pierwszym nakładzie w ilości 120 000 egzemplarzy. W ciągu dwóch tygodni sprzedano 95 000 egzemplarzy![/ramka]

Literatura
Stanisław Tym był autorem „Rzeczpospolitej”
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Literatura
Reiner Stach: Franz Kafka w kleszczach dwóch wojen
Literatura
XXXII Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie
Literatura
Nowy „Wiedźmin”. Herold chaosu już nadchodzi
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Literatura
Patrycja Volny: jak bił, pił i molestował Jacek Kaczmarski