Reklama

Fundacja Olgi Tokarczuk przeprowadziła się do zabytkowej willi

Fundacja Olgi Tokarczuk przeprowadziła się do wyremontowanego domu Tymoteusza Karpowicza, który otrzymała od władz Wrocławia.

Publikacja: 19.12.2021 21:00

Fundacja Olgi Tokarczuk przeprowadziła się do zabytkowej willi

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Wybitny poeta i dramaturg Tymoteusz Karpowicz urodził się na Wileńszczyźnie, ale po II wojnie światowej na wiele lat związał się z Wrocławiem, gdzie m.in. pracował w miesięczniku literackim „Odra”. Był też wykładowcą na wielu zagranicznych uniwersytetach, przez lata kierował katedrą literatury polskiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago.

Przekazanie Fundacji willi przy Krzyckiej 29, w której pisarz mieszkał wraz z żoną Marią, odbyło się 15 grudnia i była to data symboliczna. Tego dnia przypadała 100. rocznica jego urodzin, a Tymoteusz Karpowicz miał marzenie, by w jego domu powstał w przyszłości ważny ośrodek literacki.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Literatura
„Zmora” Roberta Małeckiego, czyli zanim zobaczymy Magdę Cielecką jako Kamę Kosowską
Literatura
Noblista László Krasznahorkai, krytyk „gulaszowego komunizmu" i Orbána, lekceważony w Polsce
Literatura
„Nie ma już obywateli świata, bo do tego potrzebny byłby świat, a świata nie ma – są tylko rynki”. Wywiad z László Krasznahorkaiem
Literatura
Literacka Nagroda Nobla 2025. Poznaliśmy nazwisko laureata
Literatura
Literacki Nobel’25. Czy dostanie go Poniatowska?
Reklama
Reklama