Afrykański literaturoznawca J.U. Jacobs napisał, że Gurnah w swojej najsłynniejszej książce „Paradise” z 1994 r. nominowanej do Booker Prize – odnosi się do słynnej powieści Josepha Conrada z 1902 roku „Jądro ciemności”.Jacobs komentuje, że Gurnah zakwestionował zachodnie obrazy wyobrażenia Konga z przełomu XIX i XX w., które wciąż dominują w kulturze Zachodu.Czytaj więcej

Literacka Nagroda Nobla 2021: Poznaliśmy nazwisko laureata

Powieść opowiada historię Yusufa, chłopca urodzonego w fikcyjnym miasteczku Kawa w Tanzanii na przełomie XIX i XX wieku. Ojciec Yusufa jest hotelarzem zadłużonym u bogatego i potężnego kupca arabskiego o imieniu Aziz. Yusuf zostaje zastawiony w zamian za dług ojca i musi pracować u niego za darmo. Dołącza do karawany Aziza, podróżującej do Afryki Środkowej i dorzecza Konga, z którymi dotychczas nie handlowano od wielu pokoleń.

Czytaj więcej

Abdulrazak Gurnah: Kim jest laureat Literackiej Nagrody Nobla 2021?Karawana Aziza spotyka się z wrogością lokalnych plemion, musi bronić się przed agresją zwierząt. Gdy karawana wraca do Afryki Wschodniej, rozpoczyna się I wojna światowa. Karawana Aziza napotyka armię niemiecką, która przetacza się przez Tanzanię, przymusowo wcielając afrykańskich mężczyzn w szeregi swojej armii.


"Paradise" uważana jest też za powieść, która pokazuje, że korupcja, niewolnictwo i handel "żywym towarem" w Afryce Wschodniej zawsze były wplecione w tkankę społeczną - jeszcze przed epoką kolonialną.