Wielkie czarowanie w kuchni

Do czytania, oglądania i gotowania – najnowsze książki kucharskie to pięknie wydane przewodniki po tajnikach sztuki kulinarnej. Poza przepisami znajdujemy w nich relacje z podróży, a nawet bajki

Publikacja: 10.12.2008 10:33

Sztuki kulinarnej należy uczyć się od najmodszych lat – zawsze pomocne są wtedy książki kucharskie.

Sztuki kulinarnej należy uczyć się od najmodszych lat – zawsze pomocne są wtedy książki kucharskie. Te przeznaczone dla dzieci poza przystępnymi przepisami pełne są pięknych rysunków, opowiadań, a nawet cudownych bajek

Foto: Rzeczpospolita, MW Michał Walczak

Red

Dobra książka kucharska to idealny i wcale nie tani prezent. Ważne jednak, by była dobrze dobrana. Inną książkę dajemy tradycyjnej pani domu, inną młodej mamie, jeszcze inną zapracowanemu menedżerowi, który gotuje tylko w weekend.

Wydane ostatnio książki przewodniki kucharskie, poza samymi przepisami, zawierają bardzo wiele ciekawych treści, m.in.: o kuchniach z różnych stron świata, sztuce kupowania produktów najwyższej jakości, racjonalnym odżywianiu. Książki przeznaczone dla dzieci, poza przystępnymi i szybkimi przepisami, pełne są pięknych rysunków, opowiadań, a nawet cudownych bajek.

Przepisy – sprawdzone, jasno zaprezentowane i smaczne – to oczywiście podstawa, jednak bardzo ważną stroną książek o kulinariach są oczywiście wspaniałe ilustracje – pięknie wykonane zdjęcia prezentujące gotowe dania, ale także sposób ich przygotowywania, dekorowania czy też podawania.

[srodtytul]Smak życia[/srodtytul]

Piękna autorka, piękne zdjęcia, smaczna i lekka kuchnia.... "Smak życia" Agnieszki Maciąg to książka trochę do czytania, trochę do gotowania i trochę do oglądania. Moim zdaniem, świetna dla kobiet. Pani Agnieszka nie lansuje się na wybitną znawczynię diet i kuchni całego świata. W sposób bardzo przystępny pokazuje to, co lubi, co odkryła podczas swoich podróży i jakie smaki najczęściej goszczą w jej domu.

Na początku urzekła mnie dedykacja "dla mojej Mamy, Rodziny i Przyjaciół". Podczas kartkowania wpadł mi w oko początek przepisu na "Pomidorówkę Michała" –" Najprostsza i zdaniem mojego syna najlepsza zupa świata".

Poza stroną sentymentalną bardzo mocną stroną "Smaków życia" są przepisy na potrawy tak proste jak krupnik, domowy rosół czy tak wyszukane jak zupa Tom kha gai (zupa tajska), okra w sosie garam masala czy pory w musztardzie po francusku.

A na słodko... ciasto znikające, pannacotta z musem owocowym oraz oczywiście babcine ciasteczka.

Ale przepisy to jeszcze nie wszystko. W zgrabnej i pięknie zobrazowanej książce autorka zmieściła także informacje na temat tego, jak dobierać najlepszej jakości dodatki, w jaki sposób wykonać aromatyzowane oliwy smakowe, czym różnią się poszczególne gatunki herbat, a nawet... historię sztućców oraz pałeczek.

Na koniec jeszcze coś z początku – mianowicie rozdział "Uroda zaczyna się kuchni..." – bardzo sprawnie napisany przewodnik dla wszystkich pań, które codzienną pielęgnację chętnie wspomogą naturalnymi, "babcinymi" metodami.

Autorka na kilku stronach swojej książki zbiera całkiem pokaźną ilość przepisów na ziołowe napary do płukania włosów, maseczki, kąpiele oraz okłady.

[i]Agnieszka Maciąg, Smak Życia, Wydawnictwo Otwarte, Cena: 49 zł[/i]

[srodtytul]Gotuj z Oliverem[/srodtytul]

Nowa książka Jamie'go Oliviera to już nie tylko książka kucharska – to prawdziwy przewodnik po sztuce kulinarnej. Autor prowadzi nas przez tajniki gotowania, począwszy od informacji o niezbędnym wyposażeniu kuchni, przez wskazówki dotyczące rozpoznawania i sposobów przyrządzania poszczególnych części tusz zwierzęcych, a na sposobie dokonywania racjonalnych zakupów kończąc.

– To najważniejsza z moich książek, pisząc ją dokładałem wszelkich starań, aby miała charakter ponadczasowej, klasycznej książki kucharskiej naszych czasów. Nieważne, czy jesteś uczniem, czy już założyłeś rodzinę, czy masz doświadczenie w gotowaniu, czy też stawiasz dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie – zaproponuję ci mnóstwo prostych i łatwych do realizacji przepisów na potrawy, które wprawią w zachwyt członków twojej rodziny i wszystkich gości – zachęca sam autor.

[i]Jamie Oliver, Gotuj z Oliverem, Wydawnictwo Muza, Cena: 74,90 zł[/i]

[srodtytul]Łatwe gotowanie[/srodtytul]

Najnowsza książka Gordona Ramsaya – "Łatwe gotowanie" – budziła emocje wśród czytelników książek kulinarnych zanim jeszcze pojawiła się na rynku. Zastanawiano się, czym tym razem zaskoczy kontrowersyjny autor, doskonały kucharz, znany z niekonwencjonalnych sposobów gotowania, którego książki biją rekordy popularności, właściciel luksusowych restauracji, które otrzymują najwyższe noty trzech gwiazdek najbardziej prestiżowego przewodnika po restauracjach świata – "Michelin Guide". I "Łatwe gotowanie" jest rzeczywiście zaskakujące – wyszukane, współczesne i naprawdę nieskomplikowane. Książka ukazuje, jak możesz cieszyć się wspaniałymi potrawami we własnym domu bez poświęcania wielu godzin na ich przygotowywanie. Wykorzystując najlepsze składniki, niebanalne połączenia smaków i nieskomplikowane metody gotowania Ramsay stworzył ponad 100 modnych i jednocześnie prostych do przygotowania przepisów na każdą okazję od śniadań, po mniej lub bardziej oficjalne spotkania z rodziną lub przyjaciółmi.

Zamieszczone w książce zdjęcia przedstawiają Gordona, który wybiera i kupuje składniki oraz oczywiście gotuje wyjątkowe potrawy.

[i]Grodon Ramsay, Łatwe gotowanie, Wydawnictwo Muza, Cena: 61 zł[/i]

[srodtytul]W kuchni u Kręglickich[/srodtytul]

Jak przygotować i podawać absynt, a jak upiec ośmiornicę? Z ilu dań tak naprawdę składa się pełny włoski posiłek? Dlaczego Meksykanie tańczą podczas jedzenia taco? Co hiszpańska kuchnia zawdzięcza Kolumbowi? I jakąż to potrawę wymyślili greccy rozbójnicy?

Agnieszka i Marcin Kręgliccy, znane rodzeństwo warszawskich restauratorów, zapraszają nas w niezwykle smakowitą podróż po kuchni francuskiej, włoskiej, greckiej, hiszpańskiej i meksykańskiej. W książce znalazło się ponad 100 przepisów na najbardziej tradycyjne dania tych krajów – od zupy cebulowej do musaki, od paelli do guacamole. Na deser zaś autorzy zawsze mają w zanadrzu coś słodkiego, na przykład tiramisu lub flan pomarańczowy. To książka, która cieszy oczy i podniebienie.

"Prowadzimy restauracje od dwudziestu lat. Kłócimy się i godzimy przy stole. Jedzenie jest dla nas osią pracy, życia rodzinnego i towarzyskiego. Jest sposobem na dbanie o siebie i o innych, jest źródłem przyjemności. Przede wszystkim musi być dobre. (...) W tej książce zebraliśmy najlepsze przepisy z naszych restauracji. Sprawdzone po wielokroć, smaczne i możliwe do zrobienia w polskim domu – pisze na wstępie książki Agnieszka Kręglicka.

[i] W kuchni u Kręglickich, Agnieszka i Marcin Kręgliccy, Wydawnictwo Znak, Cena: 59 zł[/i]

[srodtytul]Nigella gryzie[/srodtytul]

"Nigella gryzie" – książka równie kontrowersyjna i wszechstronna co sama autorka. Tym razem jednak w swojej już trzeciej książce Nigella nawiązuje w formie i treści do swoich telewizyjnych programów kulinarnych. Książka jest podzielona na rozdziały, które pozwolą nam znaleźć coś dla siebie, biorąc pod uwagę różne pory dnia, tygodnia czy atmosferę: " Śniadania na każdą porę", "Na deszczowe dni", "Przed telewizorem", "Leniwe gotowane w weekend". Ogromnym atutem książki są piękne i niezwykle apetyczne zdjęcia. Choć niektóre nazwy potraw i niektóre składniki mogą nam się wydawać bardzo wyszukane, w rzeczywiści zaprezentowane dania są całkiem nieskomplikowane w wykonaniu.

Nigella po raz kolejny zachęca do gotowania – eksperymentowania, szukania własnych inspiracji i smakowania – samemu oraz wraz z bliskimi, bo jak sama pisze w książce: " w gotowaniu nie chodzi o perfekcyjne "przedstawienia" i robienie czegoś na pokaz – lecz o radość dzielenia się potrawami".

[i] Nigella Lawson, Nigella gryzie, Wydawnictwo Filo, Cena: 69 zł[/i]

[srodtytul]Cecylka Knedelek[/srodtytul]

Książka kucharska dla dzieci to całkiem nowa i prężnie rozwijająca się dziedzina wydawnicza. Książki powstają jak grzyby po deszczu, jedne wydane z większym budżetem, inne z mniejszym, często współfirmowane przez znane gotujące mamy (zazwyczaj gwiazdy telewizyjne). Krótko mówiąc, do wyboru, do koloru...

I także "Cecylka Knedelek" jest książką kucharską. Jednak także książką o niezwykłej dziewczynce i jej gąsce Walerii, które razem z przyjaciółmi mieszkają w Starym Knedelkowie, w domu przy ulicy Naleśnikowej 5.

Ile jest w książce przepisów – nie wiem. Mam wrażenie że milion. Spisane przez rezolutną Cecylkę są jasne, proste i bardzo zachęcające do gotowania. Cecylka pisze prosto, jasno, a każdy przepis ilustruje rysunkami. Na koniec każdego przepisu – deser, czyli piękne, oryginalne zdjęcia. Ale "Cecylka Knedelek" to także książka pełna opowieści o dziewczynce, jej gąsce i innych mieszkańcach Knedelkowa.

Aby ułatwić wybór nieskończonej ilości przepisów, książka została podzielona na różnego rodzaju kuchnie. I tak znajdziemy w niej kuchnie: biało kremową, żółto pomarańczową, czerwono bordową, różowo fioletową, zielono oliwkową, brązowo złotą, kolorową, czarno czarodziejską, a na koniec naleśnikowo knedelkowy dodatek.

[i] Joanna Krzyżanek, Cecylka Knedelek, Wydawnictwo Jedność, Cena: 59 zł[/i]

[srodtytul]Dzieciaki od kuchni[/srodtytul]

Pomysłowa książka kucharska, wprowadzająca nasze dzieci w tajniki kucharzenia. Nietrudno jest umyć owoce, wymieszać składniki czy dodać przyprawy... Przygotowując każdą potrawę, można wyodrębnić specjalne zadania dla najmłodszych. Obok "klasycznych" dań i deserów, autorka proponuje szereg przepisów na ulubione potrawy dzieci, takie jak hot dogi czy omlet w kropki. Wszystkie przepisy opatrzone są specjalnymi radami i dokładnymi wskazówkami, w czym i jak mogą nam pomóc dzieci – w zależności od wieku.

[i] Bata Lipov, Dzieciaki od kuchni, Wydawnictwo Świat Książki, Cena: 29 zł. [/i]

Dobra książka kucharska to idealny i wcale nie tani prezent. Ważne jednak, by była dobrze dobrana. Inną książkę dajemy tradycyjnej pani domu, inną młodej mamie, jeszcze inną zapracowanemu menedżerowi, który gotuje tylko w weekend.

Wydane ostatnio książki przewodniki kucharskie, poza samymi przepisami, zawierają bardzo wiele ciekawych treści, m.in.: o kuchniach z różnych stron świata, sztuce kupowania produktów najwyższej jakości, racjonalnym odżywianiu. Książki przeznaczone dla dzieci, poza przystępnymi i szybkimi przepisami, pełne są pięknych rysunków, opowiadań, a nawet cudownych bajek.

Pozostało 94% artykułu
Literatura
Stanisław Tym był autorem „Rzeczpospolitej”
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Literatura
Reiner Stach: Franz Kafka w kleszczach dwóch wojen
Literatura
XXXII Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie
Literatura
Nowy „Wiedźmin”. Herold chaosu już nadchodzi
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Literatura
Patrycja Volny: jak bił, pił i molestował Jacek Kaczmarski