* * * * * *
Rafał Księżyk,
„Kryzysy w Babilonie.
Robert Brylewski. Autobiografia"
Aktualizacja: 07.10.2012 19:00 Publikacja: 07.10.2012 19:00
Foto: Przekrój
Rafał Księżyk,
„Kryzysy w Babilonie.
Robert Brylewski. Autobiografia"
,
Wyd. Literackie
Roberta Brylewskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Myślę, że każdy czytelnik „Przekroju" słuchał na jakimś etapie życia nagrań Kryzysu, Armii, Brygady Kryzys, Izraela i wielu innych kapel dowodzonych przez ojca chrzestnego polskiego punk rocka. Wywiad rzekę, któremu daleko do wielu tego typu „na szybko" powstających pozycji, przeprowadził obecny naczelny „Playboya" Rafał Księżyk. Dzięki muzycznej erudycji, kulturze osobistej i klasie rozmówców otrzymujemy kolejną po „Desperado", wywiadzie Księżyka z Tomaszem Stańką, świetną lekturę. Brylewski żył kreatywnie, ale zmagał się z życiem, często stając na samej jego krawędzi. Płacił i płaci wysoką cenę za życiową oraz twórczą niezależność.
Paul Trynka
,
„Iggy Pop: Upadki,
wzloty i odloty
legendarnego punkowca"
,
wyd. Sine Qua Non
Pozostając blisko kultury niezależnej, nie sposób nie zwrócić uwagi na biografię Iggy'ego Popa. Paul Trynka pracował nad nią 10 lat! Spotkał się z rodziną, przyjaciółmi, wrogami, ze współpracownikami Popa oraz – rzecz jasna – z samym Iggym. Dzięki dziennikarskiemu doświadczeniu Trynki powstała jedna z najlepiej udokumentowanych biografii w historii muzyki.
Patti Smith,
„Poniedziałkowe dzieci"
,
wyd. Czarne
„Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith to literatura najwyższych lotów. I nie dlatego, że została nagrodzona National Book Award i utrzymała się przez 37 tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa". To częściowo biografia Patti, a częściowo historia frapującej relacji piosenkarki i Roberta Mapplethorpe'a, słynnego fotografa, ikony środowiska gejowskiego, ofiary AIDS. Ona była złą dziewczyną, która starała się być dobra, a on był dobrym chłopcem, który próbował być zły. Byli jak Bonnie i Clyde nowojorskiej bohemy. W książce przewijają się takie nazwiska jak Bob Dylan, Jimi Hendrix, Andy Warhol, Janis Joplin, Allen Ginsberg i wielu innych. Ale najważniejszy jest idealistyczny świat, w którym Patti żyła z Robertem. A później już tylko ból po jego utracie.
John Lennon,
„John Lennon. Listy"
,
wyd. Prószyński i S-ka
Wydawniczym wydarzeniem tej jesieni jest „John Lennon. Listy". Pięknie, że po raz pierwszy wdowa po Johnie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera prawie 300 listów oraz pocztówek opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie przyjaciela Lennona.
Bartek Koziczyński,
„Red Hot Chili Peppers.
Kalifornizacja"
,
wyd. In Rock Music Press
Fanów Red Hot Chili Peppers ucieszy wznowienie biografii zwariowanych Kalifornijczyków. Jeśli szukać w Polsce naczelnego redhotchilipepersloga, to bezwzględnie jest nim Bartek Kopiczyński, dziennikarz „Teraz Rock" i radiowej „Czwórki". Pisze lekkim, przystępnym językiem, z humorem i klasą. Dla fanów RHCP i muzyki rockowej pozycja obowiązkowa.
Slash i Anthony Bozza,
„Slash"
,
wyd. Kagra
Podobnie zwolenników rocka powinna zainteresować autobiografia Slasha z Guns N' Roses. Życie i twórczość „najniebezpieczniejszego zespołu w historii rocka" przedstawione jest rzetelnie i ciekawie. Ale gdzieś w tym wszystkim blaknie sama postać gitarzysty i jego bogatej kariery po odejściu z zespołu – Axla Rose. Pozycja raczej tylko dla fanów GN'R.
Johny Cash,
„Biografia"
,
Wydawnictwo Dolnośląskie
Cieszy, że w końcu ukazała się w Polsce biografia Johnny'ego Casha. Czytamy o jego dzikim, a później bardzo ułożonym życiu, które było „trudne, lecz nie nudne". Uzależnienie od rodziny, od leków, od żony, od Ricka Rubina i od muzyki sprawia, że czytając, można się później uzależnić od płyt Casha.
Łukasz Dunaj,
„Behemoth – Konkwistadorzy
Diabła"
,
wyd. Mystic Production
Bardzo ładnie wydaną pozycją jest biografia legendy polskiego metalu Behemoth. Troszkę przeszkadza, że jest to pozycja pisana na kolanach w stosunku do Nergala i jego kolegów, ale ważne, że historia gdańszczan opowiedziana jest z polotem. Mam nadzieję, że Mystic Production zadba o tłumaczenie na Europę i świat, bo szkoda byłoby, żeby tak ładnie wydana książka naszego eksportowego muzycznego towaru „zmarnowała się" w Polsce.
Nic tylko czytać i słuchać. Podobno jesień i zima mają być tego roku wyjątkowo długie...
Sławomir Gołaszewski,
„Reggae Rastafari",
wyd. Manufaktura Legenda
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Przekrój
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
W jednym z ostatnich wywiadów lider Nine Inch Nails Trent Reznor potwierdził, że wraz z Atticusem Rossem pracują nad nowym materiałem. Muzyk przyznał, że przyświeca im wizja stworzenia czegoś, co nie będzie tak rozczarowujące, jak współczesny pop.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Sukces trasy koncertowej The Eras Tour porównywany jest do szaleństwa, jakie towarzyszyło Beatlesom w latach 60. XX wieku. Taylor Swift nie tylko podbiła serca milionów fanów, ale także ustanowiła niespotykane dotąd rekordy.
Historyczne skrzypce Stradivariusa niebawem trafią na aukcję. Zdaniem ekspertów może paść rekord. Jaka jest historia instrumentu, który budzi takie emocje?
Członkowie zespołu The Rolling Stones odpoczywają od koncertowania, ale to nie znaczy, że próżnują. Muzycy znaleźli nowy sposób na to jak zarabiać na marce, którą stworzyli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas