Ta międzynarodowa nagroda przyznawana jest w Chinach co dwa lata przez Fundację Zhongkun oraz Instytut Badań nad Poezją Uniwersytetu w Pekinie. Jest to jedyne wyróżnienie literackie w tym kraju, które może otrzymać cudzoziemiec.
Każdorazowo jego laureatami są dwie osoby: obcokrajowiec i chiński twórca, taki jak Bei Dao, przedstawiciel „Mglistych Poetów" – grupy poetyckiej, sprzeciwiającej się restrykcjom narzuconym przez rewolucję kulturalną. Należy on do najwybitniejszych artystów zdobywców nagrody Zhongkun.
Tegoroczną uroczystość zaplanowano na dzień dzisiejszy. Ze względu na swoje obowiązki wykładowcy akademickiego w USA Adam Zagajewski nie mógł pojechać do Pekinu. Ma jednak szansę odwiedzić Chiny wiosną przyszłego roku, kiedy odbierze kolejne wyróżnienie. Działające w Kantonie stowarzyszenie, skupiające wpływowych poetów urodzonych w latach 70. (tzw. grupa Qi Ling Hou) przyznała Adamowi Zagajewskiemu nagrodę za całokształt twórczości literackiej.
W 2014 ma ukazać się w Chinach zbiór wierszy Adama Zagajewskiego, Przetłumaczyła je Wu Lan, dzięki której w tym kraju ukazały się już. m. in. książki Czesława Miłosza i Ryszarda Kapuścińskiego.
Urodzony w 1945 roku Adam Zagajewski jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, takich jak Prix de la Liberté przyznana przez Francuski PEN Club, nagroda niemieckiej Fundacji Konrada Adenauera czy szwedzka nagroda im. Tomasa Tranströmera. Jego książki zostały tłumaczone na kilkanaście języków: od angielskiego, francuskiego i niemieckiego po albański, bośniacki i norweski. Od szeregu lat nazwisko Adama Zagajewskiego pojawia się też w gronie kandydatów do literackiego Nobla.