Koncert piosenek Juliana Tuwima - 27 grudnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego

W poświąteczny piątek, 27 grudnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert piosenek Juliana Tuwima. Oto jak wydarzenie rekomenduje reżyser Janusz Gast.

Aktualizacja: 19.12.2013 17:55 Publikacja: 19.12.2013 17:43

W poświąteczny piątek, 27 grudnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się konce

W poświąteczny piątek, 27 grudnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert piosenek Juliana Tuwima.

Foto: materiały prasowe

"Piosenka to bardzo złożony coctail. Musi być w niej liryzm i patos i humor i żałość, a nadto  temperament, bezbłędne aktorstwo, celna muzyka, właściwy głos i znakomity tekst".

cytat z listu Marii Dąbrowskiej do Kazimierza Wierzyńskiego

"Rodzynki, stroskane winogrona"

koncert piosenek Juliana Tuwima

Z okazji 60 rocznicy śmierci i 100 rocznicy debiutu literackiego Juliana Tuwima Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Stowarzyszenie Klub Krakowian w Warszawie im. Zygmunta III Wazy postanowiło zorganizować koncert poświęcony twórczości tego wybitnego i wszechstronnego poety.

Celem koncertu jest popularyzacja twórczości Juliana Tuwima, wybitnego polskiego poety, autora niezrównanych tekstów piosenek, lirycznych, kabaretowych, dla dzieci. Większość z nich od razu stawała się wielkimi przebojami, a dzięki ich ponadczasowości nadal cieszy się uznaniem wielu melomanów. Opracowanie i wykonanie piosenek w nowych aranżacjach i interpretacjach przez młodych,  utalentowanych wykonawców będzie znakomitą promocją dobrej, polskiej piosenki, której coraz mniej w otaczającym nas świecie rozrywki.

Julian Tuwim znany jest przede wszystkim jako autor tekstów wielu piosenek nadal będących przebojami „Miłość ci wszystko wybaczy", „Co nam zostało z tych lat", „Na pierwszy znak", „Wspomnienie", „Tomaszów", Pomarańcze i mandarynki". Do tej pory jego piosenki wykonywali wybitni przedstawiciele polskiej estrady zarówno ci przedwojenni jak i współcześni. Z najbardziej znanych należy wymienić: Hankę Ordonówną, Mieczysława Fogga, Chór Dana, Marka Grechutę, Ewę Demarczyk, Czesława Niemena, Leszka Długosza, Grzegorza Turnaua, Justynę Steczkowską, Kayah, Tatianę Okupnik, Janusza Radka.

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy dziewięciu młodych, utalentowanych wykonawców, laureatów wielu przeglądów i krajowych festiwali, którzy w nowych specjalnie napisanych na nasz koncert aranżacjach i interpretacjach wykonają bardziej i mniej znane piosenki z tekstami Juliana Tuwima. Udział w koncercie potwierdzili: Natalia Sikora, Katarzyna Dereń, Beata Banasik, Justyna Panfilewicz, Ewa Wanda Prus, Kuba Blokesz, Piotr Dąbrówka, Kamil Studnicki, Łukasz Jemioła. Podczas koncertu zostaną wykonane dwie prapremierowe piosenki specjalnie z tej okazji opracowane z muzyką skomponowaną przez Marcina Partykę. Artystom towarzyszyć będzie czternastoosobowa orkiestra skład, której zasilą kwartety smyczkowy i drewniany Polskiej Orkiestry Radiowej

Koncert odbędzie się w Studio Koncertowym Polskiego Radia S.A. im. Witolda Lutosławskiego, wybitnego kompozytora, który pisał muzykę do utworów Tuwima.

Koncert będzie zarejestrowany  i retransmitowany przez Polskie Radio S.A., a dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu również w Internecie.

Projekt wsparli:

- Instytut Książki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Narodowy Instytut Audiowizualny

- Związek Artystów Wykonawców STOART

- Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Patronami Medialnymi przedsięwzięcia są:

-         Polskie Radio S.A. Program 1

-                   Rzeczpospolita

-                   Miesięcznik Stolica

-                   Tygodnik Południe

-                   Gazeta Autorów

-                   Platforma Wawalove

"Piosenka to bardzo złożony coctail. Musi być w niej liryzm i patos i humor i żałość, a nadto  temperament, bezbłędne aktorstwo, celna muzyka, właściwy głos i znakomity tekst".

cytat z listu Marii Dąbrowskiej do Kazimierza Wierzyńskiego

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Kinga Wyrzykowska o „Porządnych ludziach”
Literatura
„Żądło” Murraya: prawdziwa Irlandia z Polakiem mechanikiem, czarnym charakterem
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Mateusz Grzeszczuk o „Światach lękowych” i nie tylko
Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Literatura
Zmarł laureat Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne