Koncert piosenek Juliana Tuwima - 27 grudnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego

W poświąteczny piątek, 27 grudnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert piosenek Juliana Tuwima. Oto jak wydarzenie rekomenduje reżyser Janusz Gast.

Aktualizacja: 19.12.2013 17:55 Publikacja: 19.12.2013 17:43

W poświąteczny piątek, 27 grudnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się konce

W poświąteczny piątek, 27 grudnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert piosenek Juliana Tuwima.

Foto: materiały prasowe

"Piosenka to bardzo złożony coctail. Musi być w niej liryzm i patos i humor i żałość, a nadto  temperament, bezbłędne aktorstwo, celna muzyka, właściwy głos i znakomity tekst".

cytat z listu Marii Dąbrowskiej do Kazimierza Wierzyńskiego

"Rodzynki, stroskane winogrona"

koncert piosenek Juliana Tuwima

Z okazji 60 rocznicy śmierci i 100 rocznicy debiutu literackiego Juliana Tuwima Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Stowarzyszenie Klub Krakowian w Warszawie im. Zygmunta III Wazy postanowiło zorganizować koncert poświęcony twórczości tego wybitnego i wszechstronnego poety.

Celem koncertu jest popularyzacja twórczości Juliana Tuwima, wybitnego polskiego poety, autora niezrównanych tekstów piosenek, lirycznych, kabaretowych, dla dzieci. Większość z nich od razu stawała się wielkimi przebojami, a dzięki ich ponadczasowości nadal cieszy się uznaniem wielu melomanów. Opracowanie i wykonanie piosenek w nowych aranżacjach i interpretacjach przez młodych,  utalentowanych wykonawców będzie znakomitą promocją dobrej, polskiej piosenki, której coraz mniej w otaczającym nas świecie rozrywki.

Julian Tuwim znany jest przede wszystkim jako autor tekstów wielu piosenek nadal będących przebojami „Miłość ci wszystko wybaczy", „Co nam zostało z tych lat", „Na pierwszy znak", „Wspomnienie", „Tomaszów", Pomarańcze i mandarynki". Do tej pory jego piosenki wykonywali wybitni przedstawiciele polskiej estrady zarówno ci przedwojenni jak i współcześni. Z najbardziej znanych należy wymienić: Hankę Ordonówną, Mieczysława Fogga, Chór Dana, Marka Grechutę, Ewę Demarczyk, Czesława Niemena, Leszka Długosza, Grzegorza Turnaua, Justynę Steczkowską, Kayah, Tatianę Okupnik, Janusza Radka.

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy dziewięciu młodych, utalentowanych wykonawców, laureatów wielu przeglądów i krajowych festiwali, którzy w nowych specjalnie napisanych na nasz koncert aranżacjach i interpretacjach wykonają bardziej i mniej znane piosenki z tekstami Juliana Tuwima. Udział w koncercie potwierdzili: Natalia Sikora, Katarzyna Dereń, Beata Banasik, Justyna Panfilewicz, Ewa Wanda Prus, Kuba Blokesz, Piotr Dąbrówka, Kamil Studnicki, Łukasz Jemioła. Podczas koncertu zostaną wykonane dwie prapremierowe piosenki specjalnie z tej okazji opracowane z muzyką skomponowaną przez Marcina Partykę. Artystom towarzyszyć będzie czternastoosobowa orkiestra skład, której zasilą kwartety smyczkowy i drewniany Polskiej Orkiestry Radiowej

Koncert odbędzie się w Studio Koncertowym Polskiego Radia S.A. im. Witolda Lutosławskiego, wybitnego kompozytora, który pisał muzykę do utworów Tuwima.

Koncert będzie zarejestrowany  i retransmitowany przez Polskie Radio S.A., a dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu również w Internecie.

Projekt wsparli:

- Instytut Książki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Narodowy Instytut Audiowizualny

- Związek Artystów Wykonawców STOART

- Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Patronami Medialnymi przedsięwzięcia są:

-         Polskie Radio S.A. Program 1

-                   Rzeczpospolita

-                   Miesięcznik Stolica

-                   Tygodnik Południe

-                   Gazeta Autorów

-                   Platforma Wawalove

"Piosenka to bardzo złożony coctail. Musi być w niej liryzm i patos i humor i żałość, a nadto  temperament, bezbłędne aktorstwo, celna muzyka, właściwy głos i znakomity tekst".

cytat z listu Marii Dąbrowskiej do Kazimierza Wierzyńskiego

Pozostało 91% artykułu
Literatura
Polska książka kucharska najlepsza w USA. Kim jest Michał Korkosz
Literatura
„38 opowiadań”. Tajemnica Bernharda
Literatura
Narodowe Czytanie 2024. Papież: „Niech się Polaki modlą, czczą cara”
Literatura
Grzegorz Rosiński, twórca Thorgala i kapitana Żbika: Thorgal zaskoczył świat
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Literatura
Serhij Żadan, czołowy ukraiński pisarz, wstąpił do wojska
Literatura
Hashtag „Kafka“ ma już miliardy kliknięć. Stulecie śmierci Franza Kafki, autora „Procesu”