Grupa Laboratorium powstała w 1970 r. z inicjatywy pianisty Janusza Grzywacza, który zaprosił perkusistę Mieczysława Górkę i kolegę z lat szkolnych Marka Stryszowskiego (gitara i instrumenty dęte). Początkowo występowali jako kwintet, używając wypożyczonych instrumentów, bardzo lubili eksperymentować.

– To, co wtedy graliśmy, to nie był jazz – wspomina Grzywacz w komentarzu do albumu „Laboratorium – Anthology 1971 – 1988”. – To, że ewentualnie może to być jazz, okazało się na warsztatach w Chodzieży, które od 1970 r. organizowane są przez PSJ. Chyba jako pierwsi zaczęliśmy tego typu eksperymenty.

W finale warsztatów zespół wystąpił razem z Tomaszem Stańką. Muzyka była całkowicie improwizowana i zawierała elementy free jazzu. W 1971 roku nie było jeszcze syntezatorów, Grzywacz grał na fortepianie i na organach produkcji ZSRR. Stryszowski wykorzystywał do modulacji swoich wokaliz prostego urządzenia produkcji czechosłowackiej.

Laboratorium otrzymało nagrody w konkursach festiwali Jazz nad Odrą (1972 i 1973 r.) we Wrocławiu oraz w Czeskim Cieszynie. W 1975 r. dołączyli bracia Krzysztof i Paweł Ścierańscy, znacząco wpływając na zmianę brzmienia grupy, której styl określano jako jazz-rock. Rok później w studiu Polskich Nagrań powstał najważniejszy, bestsellerowy album zespołu „Modern Pentathlon” ze znakomitym, tytułowym utworem. Wydali dziewięć albumów, zagrali ponad tysiąc koncertów.

Zespół rozwiązał się w 1990 r., a reaktywował dopiero w 2007 r. z rockowym gitarzystą Markiem Radulim i perkusistą Grzegorzem Grzybem. Swoją muzyką nadal wzbudzają zainteresowanie i emocje.