Każdy zna osobę, która próbowała lub próbuje rzucić palenie. O tym, jak ciężko to zrobić, wiedzą tylko Ci, którzy próbowali. Dlaczego? Naukowcy twierdzą, że palenie nie jest zwykłym nawykiem, ponieważ nikotyna może uzależniać tak silnie, jak twarde narkotyki (m.in. heroina i kokaina). Dlatego, choć "przerwa na papierosa" odstresowuje i często jest okazją do zdobycia najświeższych wiadomości towarzyskich, warto podjąć wyzwanie i uwolnić się od nałogu, który powoli wyniszcza ludzki organizm.
Kto rozpoczął walkę z nikotynowym nałogiem?
W 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący - aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy.
Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.
W Polsce akcja "Rzuć palenie razem z nami" jest organizowana od początku lat 90. przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia. Według Fundacji, przez ostatnich kilkanaście lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem.