Ocena prowadzona jest pod kątem zgodności z 31 wskaźnikami standardu MSC, obejmującymi stan stada, wpływ rybołówstwa na morski ekosystem oraz skuteczne zarządzanie. Oceny dokona zespół naukowców pod przewodnictwem niezależnej jednostki certyfikującej. W przypadku pozytywnej oceny rybołówstwo to będzie mogło wykorzystywać błękitne logo dla promocji swoich połowów dorsza stada wschodniego. Logo MSC jest najlepiej znaną marką dla zrównoważonych połowów ryb, rozpoznawalność wśród konsumentów waha się między 23 a 55 procent na kluczowych rynkach europejskich.
Polskie rybołówstwo dorszy z bałtyckiego stada wschodniego, które będzie podlegać ocenie, to pięć uznanych organizacji producentów, posiadających 134 jednostki. Organizacje te do połowu dorsza używają sieci stawnych, sznurów haczykowych oraz włoków dennych. Sprzedaż odbywa się przede wszystkim na rynku krajowym oraz w krajach Unii Europejskiej, głównie w Niemczech i Francji.
Wschodnia część Morza Bałtyckiego zyskuje dzięki obniżonej presji rybackiej, większej produktywności i długoterminowemu planowi zarządzania, który pozwolił na odbudowanie stada dorsza do zdrowych poziomów. Rybołówstwo dorszowe z Niemiec i Danii, posiadające już certyfikat MSC, zanotowało większy popyt na rynku dla swoich połowów.
Marcin Radkowski, prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb, reprezentujący przystępujące do certyfikacji organizacje, podkreśla: - Podjęliśmy wyzwanie, jakim jest ocena naszej działalności rybackiej pod kątem zrównoważonego rozwoju środowiska morskiego. Poprzez certyfikat MSC chcemy pokazać, że korzystamy z żywych zasobów morskich w sposób odpowiedzialny i że jesteśmy gotowi to potwierdzić w ramach niezależnego audytu. Jesteśmy pewni, że ubiegając się o ocenę zgodnie z standardem MSC, podjęliśmy właściwą decyzję. Program MSC jest uznawany na świecie za najbardziej rygorystyczny i wszechstronny zestaw kryteriów dla zrównoważonego rybołówstwa. A jego logo cieszy się wysokim poparciem uznaniem – dodaje Radkowski.
Program certyfikacji polskiego dorsza finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".