Na dwudniowy festiwal odbywający się pod hasłem „Polish VR Zone”, składają się polskie produkcje VR (Virtual Reality), panele dyskusyjne z udziałem ekspertów na temat potencjału technologii VR w różnych dziedzinach, rozmowy z twórcami projektów, wykorzystujących nowe technologie i media, spotkania przedstawicieli branży kreatywnej i biznesu. I wiele innych atrakcji, przede wszystkim pokazy, przenoszące odwiedzających w wirtualną rzeczywistość.

Wśród premierowych pokazów obejrzeć można film VR „Deep Dive” w reżyserii Miłosza Hermanowicza (to polska premiera nagradzanej już na międzynarodowych festiwalach produkcji). I „Jutrznię nad Bugiem” - projekt Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie, zainspirowany bogatą tradycją prawosławia wschodniej Polski. Ta wirtualna podróż po wciąż nienaruszonych przyrodniczo i mistycznych nadbużańskich terenach ma też wymiar metaforyczny. Jest zarazem podróżą w głąb ludzkiej egzystencji.

Czytaj więcej

Awangarda japońska

W programie filmowym jest też przedpremierowy pokaz „Kosmogonik” w reżyserii Pawła Szarzyńskiego - animowana adaptacja fantastyczno-naukowych „Uranowych Uszu” Stanisława Lema, odwołująca się z humorem także do ilustracji Daniela Mroza.

A Biuro Programu Niepodległa zaprasza na swą najnowszą produkcję VR - komedię muzyczną w stylu lat 30. „Nie kochać w taką noc” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego, oszałamiającą blaskiem świateł, kostiumami, akrobatyczną choreografią. W roli gwiazdy wieczoru występuje Aleksander Żabczyński, w którego wcielił się Jacek Knap.

W repertuarze kina VR znajdują się także wcześniejsze głośne historyczne produkcje Biura Programu „Niepodległa": „Kartka z powstania” i „Wiktoria 1920”.

W dwóch strefach kina VR festiwalowi goście mają do dyspozycji 100 gogli.

Uczestnicy dyskusji panelowych podejmują m.in. takie tematy, jak: „Polski film VR na światowych festiwalach”, „VR i AR w nauczaniu”, „VR i AR w muzeach i instytucjach kultury”, „Na styku sztuki, edukacji i biznesu – polskie gry i aplikacje VR, AR z potencjałem edukacyjnym, popularyzatorskim i komercyjnym.”

Festiwal dofinansowany został ze środków ministra kultury. 

VR/AR Festival odbywa się 26 i 27 listopada w Centralnym Domu Technologii (ul. Krucza 50 ). Organizatorem jest Fundacja Koncept Kultura, a partnerami Biuro Programu „Niepodległa” i Centralny Dom Technologii. W sobotę otwarty wstęp dla publiczności.