Festiwal rozpocznie się w Toruniu już jutro. Muzyka: kameralna, symfoniczna, elektroniczna w wykonaniu artystów z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Litwy i Łotwy rozbrzmiewać będzie m.in. na Rynku Staromiejskim, w kościele NMP, Ratuszu Staromiejskim, Dworze Artusa. Toruński festiwal ma dać publiczności okazję do zapoznania się z muzyką krajów leżących nad Bałtykiem oraz przypomnieć gościom o ważnych dla tych państw wydarzeniach i datach.
Głównym motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica będą obchody Międzynarodowego Roku Astronomii. Bo jak nie świętować go w mieście, w którym urodził się twórca teorii heliocentrycznej Mikołaj Kopernik? Z tej okazji w kościele Najświętrzej Maryi Panny zorganizowano Koncert Kopernikański, na którym złożona z występujących podczas festiwalu artystów Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica pod kierownictwem Modestasa Pitrenasa wraz z solistami Iwoną Hossą i Adamem Kruszewskim oraz Chórem Filharmonii Narodowej wykona: II symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego, zwaną Kopernikańską, dedykowaną fizykom symfonię „De motu” Wojciecha Kilara i „Planetoidę 12999” torunianki Magdaleny Cynk.
Tegoroczna Probaltica to także okazja do spotkania z twórczością Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza. Nie bez przyczyny. W 2009 roku mija bowiem setna rocznica urodzin i czterdziesta śmierci tej kompozytorki o polsko-litewskich korzeniach. W lutym upłynęło natomiast 100 lat od tragicznej śmierci pod lawiną w Tatrach zaledwie 30-letniego Karłowicza, urodzonego zresztą na terenie historycznej Litwy (Wiszniewo, dziś w granicach Białorusi).
Utwory dwojga tych kompozytorów oraz muzykę współczesnego litewskiego twórcy Broniusa Kutavičiusa usłyszy więc festiwalowa publiczność podczas koncertów Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Gintarasa Rinkiecviciusa; solistą będzie polski skrzypek Piotr Pławner.
Pławner i litewscy symfonicy (świętujący w tym roku tysiąclecie swojego państwa) zagrają podczas Probaltiki dwukrotnie: raz w Toruniu i raz w Warszawie. Ich warszawski koncert będzie jednym z trzech przygotowanych w stolicy w ramach festiwalu. Na dwóch pozostałych wystąpią Gotlands Blasarkvintett i kwintet smyczkowy Multicamerata (7 maja) oraz Riga Saxophone Quatet (18 maja).