Warto poznać tajniki obu technik, by potem dokumentować niepowtarzalne, nocne spektakle wizualne.
Pierwszym z nich będzie „Grunwald 2010” – instalacja, którą z myślą o Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym przygotował Stanisław Syrewicz. Gigantyczny obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” (ok. 4 x 10 m) kompozytor zmieni w ekran. Projekt łączący muzykę i wizualizację można oglądać tylko jednego dnia (od godz. 19.30 co 20 minut).
Najbardziej spektakularnym plenerowym widowiskiem z pewnością będzie Mapping 3D w Pałacu Krasińskich. – To prezentacja animacji w technologii 3D wykorzystująca kubaturę budynku i szczegóły jego elewacji – mówi Patrycja Brzezińska reprezentująca organizatora. Takie „zmapowanie” wywołuje ciekawe złudzenia optyczne. Widzowie odniosą wrażenie, że pałac raz się burzy, a innym razem buduje. Światłem zmienią się też budynki Akademii Sztuk Pięknych, a w tworzenie projekcji będą mogli się włączyć zwiedzający. Wystarczy, że na dziedzińcu staną na... jednej z pięciu multimedialnych płyt chodnikowych.
– Płyty działają jak klawiatura komputera. Jeśli staniesz na wybranym klawiszu, to na ścianie budynku obok pojawi się na przykład statek kosmiczny wyglądem zainspirowany pracami Kazimierza Malewicza – mówi Krzysztof Goliński, który wraz z Marcinem Bobowiczem przygotował tę instalację.
Do pracy komputera, tyle że już bezpośrednio, nawiązuje zaś koncert „WEF Laptop Orkiestra” w pobliskiej Zachęcie. W sali kinowej galerii wystąpi laptopowa orkiestra, której muzycy będą grać non stop aż do północy.