Czytaj rozmowę Marka Duszy z Włodkiem Pawlikiem
Pawlik napisał szesnaście kompozycji do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza. Piosenki śpiewają Lora Szafran i Marek Bałata. Kilka wierszy recytuje z akompaniamentem fortepianu Robert Więckiewicz.
Aktualizacja: 21.05.2011 11:00 Publikacja: 21.05.2011 10:51
Foto: materiały prasowe
Czytaj rozmowę Marka Duszy z Włodkiem Pawlikiem
Pawlik napisał szesnaście kompozycji do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza. Piosenki śpiewają Lora Szafran i Marek Bałata. Kilka wierszy recytuje z akompaniamentem fortepianu Robert Więckiewicz.
Pianiście towarzyszą muzycy z jego tria: basista Paweł Pańta i perkusista Cezary Konrad, gościnnie na instrumentach perkusyjnych zagrał Mikołaj Wielecki. Tytułowe „Struny na Ziemi" rozpoczyna nastrojowy motyw fortepianowy, który rozwija się dynamicznie w łatwo wpadającą w ucho melodię podkreślaną rytmicznymi uderzeniami w klawiaturę. Drugim pewnym kandydatem na przebój jest ekspresyjna piosenka „Upokarza mnie miłość". Charakter rozkołysanej bossa novy ma kompozycja „Jeżeli znajdę", urzekająca ballada „Biografia" skłoni do zadumy. Album zamyka brawurowo wykonane przez wokalistów i zespół „Fandango".
Różnorodność tematów gwarantuję, że muzykę Pawlika będziemy odkrywać na nowo przy każdym przesłuchaniu płyty. Świetnym pomysłem były fortepianowe impresje do wierszy czytanych przez aktora.
Włodek Pawlik (ur. 1958),
pianista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej oraz Hochschule für Musik w Hamburgu. Prowadzi własne zespoły, zaprasza do współpracy muzyków amerykańskich, m.in. Randy'ego Breckera. Komponuje muzykę filmową i teatralną. Za muzykę do „Rewersu" Borysa Lankosza otrzymał nagrodę XXXIV FPFF w Gdyni. Za album „Stabat Mater" otrzymał nagrodę Fryderyka. Autor wielu znakomitych albumów wysoko ocenianych przez prestiżowe magazyny jazzowe.
md
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Czytaj rozmowę Marka Duszy z Włodkiem Pawlikiem
Pawlik napisał szesnaście kompozycji do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza. Piosenki śpiewają Lora Szafran i Marek Bałata. Kilka wierszy recytuje z akompaniamentem fortepianu Robert Więckiewicz.
Laureaci uhonorowani zostali najważniejszą polską nagrodą architektoniczną za całokształt twórczości. Od blisko 30 lat prowadzą Medusa Group, jedną z najbardziej znanych śląskich pracowni.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Słynny saksofonista i kompozytor Branford Marsalis od poniedziałku do czwartku prezentuje we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Katowicach nowy program swojego kwartetu, zrealizowany z węgierskimi muzykami folkowymi.
Marcus Miller i John Zorn to największe gwiazdy Warsaw Summer Jazz Days. Festiwal rozpocznie się 4 lipca w klubie Stodoła i potrwa do 7 lipca.
Trzecia edycja Jazz Around, wędrującego festiwalu, odbędzie się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Lady Blackbird trzeba posłuchać. Wystąpią również Mazolewski i Masecki z zespołami, Poluzjanci, Ania Szarmach.
Parafrazując słynne zdanie francuskiego monarchy Ludwika XIV, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 marca w wieku 88 lat, mógłby o sobie powiedzieć: polski jazz to ja.
Jubileuszowe koncerty „Night in Calisia” Włodka Pawlika i Randy’ego Breckera, wiosenna edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej, australijskie trio The Necks oraz wokalistka Dianne Reeves to największe atrakcje najbliższych tygodni.
Otomo Yoshihide New Jazz Quintet będący najważniejszym przedstawicielem radykalnej japońskiej awangardy wystąpi w Warszawie 4 i 5 lutego oraz 6 lutego w Katowicach. To wydarzenie, którego nie mogą przeoczyć miłośnicy szeroko pojętej muzyki improwizowanej, a free jazzu w szczególności.
Ekscytujący finał koncertu norweskiego saksofonisty Mariusa Neseta na 50. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu był godny najważniejszych światowych scen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas