W tym roku ukazał się polski przekład książki „Hegel, Haiti i historia uniwersalna", w której Susan Buck-Mors krytykuje europocentryzm i analizuje stosunek Europejczyków do wolności i niewolnictwa.
"Autorka przekonuje, że dla wielu oświeceniowych filozofów, jak Hobbes, Locke, Rousseau a wreszcie Kant, niewolnictwo pozostawało abstrakcyjną ideą i to na tej abstrakcyjnej idei, nie rzeczywistym, historycznym doświadczeniu niewolnictwa, tworzyli swoje koncepcje wolności. Filozofowie pozostawali ślepi na otaczającą ich rzeczywistość polityczną, społeczną i gospodarczą. Hegel pod pewnym względem stanowi wyjątek i dlatego staje się głównym bohaterem jej książki" - zauważa Krytyka Polityczna, wydawca książki.
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej warto pojawić się pół godziny wcześniej. O godz. 17.30 Łukasz Ronduda i Sebastian Cichocki, kuratorzy wystawy „Co widać", opowiedzą o wybranych eksponatach wystawy, tym razem pod hasłem "Zabijanie ojców. Piotr Uklański i neoawangarda". W cyklu "Zbliżenie" planowane są również:
24 kwietnia - Rzeczy pospolite. Zwrot materialny w sztuce,
8 maja - Nowoczesny folklor,