Bestsellery Empiku 2014

Na wczorajszej gali w Warszawie ogłoszono laureatów Bestsellerów Empiku 2014.

Publikacja: 04.02.2015 13:50

Dawid Podsiadło i Włodek Pawlik

Dawid Podsiadło i Włodek Pawlik

Foto: rp.pl

Za wydarzenie roku uznano Nagrodę Grammy dla Włodka Pawlika. Znakomity muzyk jazzowy jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tę jedną z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych na świecie za album „Night in Calisia" postały z okazji założenia miasta Kalisza, a nagrany przez jego trio z udziałem trębacza Randy Breckera i Filharmonii Kaliskiej.

Na wydarzenie roku głosowała Kapituła Ekspertów Empiku, a wszystkie pozostałe nagrody to wybór publiczności, odpowiadający najlepiej sprzedającym się płytom, filmom, książkom, grom komputerowym. Ten plebiscytowy charakter Bestsellerów Empiku oddaje więc dobrze modne trendy w kulturze i rozrywce, jak i nasze gusty.

W muzyce polskiej powtórnie zwyciężył Dawid Podsiadło za płytę „Comfort and Happiness", a w kategorii muzyki zagranicznej najpopularniejszą płytą okazała się „Mini Word" Indili. Młoda francuska piosenkarka oraz Dawid Podsiadło koncertowali podczas gali, obok Natalii Kukulskiej, Meli Koteluk i Dawida Kwiatkowskiego.

Z filmów polskich najwięcej głosów publiczności zdobyła „Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego, walcząca obecnie o Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny. A z zagranicznych najlepiej sprzedawał się „Hobbit. Pustkowie Smauga", kolejna część ekranizacji dzieła Tolkiena.

W kategorii gier komputerowych rodzima piłkarka „FIFA 15", stworzona przez Electronic Arts Polska, pokonała takie hity jak „Watch Dogs" i „Diablo 3: Reaper of Souls".

Największą popularność w „Kolekcji Autorskiej", oryginalnym designerskim projekcie Empiku, zyskali „Kilerzy" - seria różnorodnych przedmiotów z cytatami z kultowego filmu „Kiler" Juliusza Machulskiego (np. talerzyk z kwestią „Tu Ryba, wzywam Cię akwarium!")

Najobszerniej reprezentowane w plebiscycie Empiku były książki (zdobyły aż siedem nagród), co świadczy, że literatura ma wciąż wiernych czytelników, chociaż rozrzut zainteresowań nieraz zaskakuje. Z jednej strony wielką poczytnością cieszyła się powieść kryminalna „Gniew" Zygmunta Miłoszewskiego , kończąca trylogię z prokuratorem Teodorem Szackim w roli głównej (najpopularniejsza polska książka 2014), a z literatury faktu - „Masa o kobietach polskiej mafii" Artura Górskiego. Z drugiej strony czytelnicy sięgali najczęściej po historię miłości idealnej i naznaczonej cierpieniem, opisanej przez Johna Greena w powieści dla młodzieży „Gwiazd naszych wina", która doczekała się także ekranizacji. A miłośnicy poezji szukali tomów wierszy Wisławy Szymborskiej. Aż trzy tomiki jej poezji znalazły się w finale. Zwyciężył zbiór „Czarna piosenka", wydany przez ZNAK.

Z literatury dziecięcej najczęściej kupowano „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście" Jeffa Kinneya. A wśród poradników prym wiodły dwie książki o poszukiwaniu szczęścia Amerykanki Reginy Brett. Bestselerem Empiku została ostatecznie jej książka „Bóg nigdy nie mruga". Specjalną nagrodę dostała nietypowa publikacja „Zniszcz ten dziennik" Najpoczytniejszym tygodnikiem pozostał „Newsweek Polska", a miesięcznikiem „Twój Styl".

Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne