Chrystus kontra dynia

Pogański zwyczaj może być niebezpieczny – ostrzegają duchowni

Publikacja: 31.10.2011 02:11

Abp Sławoj Leszek Głódź zaznacza, że Kościół ostrzega przed angażowaniem się w jakiekolwiek formy ok

Abp Sławoj Leszek Głódź zaznacza, że Kościół ostrzega przed angażowaniem się w jakiekolwiek formy okultyzmu i magii

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

„Kościół ostrzega przed angażowaniem się w jakiekolwiek formy okultyzmu i magii" – przypomniał abp Sławoj Leszek Głódź w komunikacie do wiernych archidiecezji gdańskiej.

Podkreślił też: „Korzenie „Halloween" sięgają pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Autor „Biblii Szatana" i twórca współczesnego satanizmu Anton Lavey stwierdził, iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym".

Ekumeniczna Noc

Jak zaznaczył abp Głódź, „wdrażanie dzieci, młodzieży i części dorosłych w przyzwolenie na praktyki okultystyczne, choćby pod pozorem zabawy („przekupywanie duchów") należy (...) uznać za niezgodne z nauką Kościoła. Pogańskie w swojej istocie obchody wigilii uroczystości Wszystkich Świętych praktykowane przez ludzi uznających się za chrześcijan zubażają ich duchowo".

– Halloween to symbol poganizacji naszego świata – zgadza się Andrzej Grupa z Poznania. – A my, zwykle nieświadomie, coraz głębiej wchodzimy w tę przestrzeń. Potrzeba alternatywy, by tak się nie działo – podkreśla. Taką alternatywą ma być Ekumeniczna Noc Kościoła, której towarzyszy hasło „Chrystus mocniejszy od dyni". Impreza odbędzie się w poniedziałek wieczorem w poznańskiej parafii ewangelicko-metodystycznej. – Planujemy nabożeństwo, rozważania na temat wielkich postaci chrześcijaństwa, warsztaty poświęcone fair trade, czyli sprawiedliwemu handlowi – wylicza Barbara Ostryk, jedna z organizatorek. – Młodzi ludzie będą mogli napić się kawy czy herbaty wytworzonej w krajach rozwijających się, przede wszystkim jednak wspólnie się pomodlić i porozmawiać.

Ekumeniczna Noc Kościoła po raz pierwszy została zorganizowana w ubiegłym roku.

Zgromadziła około 150 osób różnych wyznań, którzy wspominali m.in. Marcina Lutra i błogosławioną Chiarę Luche Badano. – Niewielki kościół pękał w szwach – opowiada Andrzej Grupa. I dodaje: – Takich antyhalloweenów jest coraz więcej, choćby w Przeźmierowie pod Poznaniem. Zostanie tam zorganizowany „Wieczór świętych" z tańcem, przebraniami, zimnymi ogniami.

Droga ze świętymi

Przykłady można mnożyć. W niedzielę przez warszawskie Bródno przeszła procesja z relikwiami m.in. św. ojca Pio, bł. Jana Pawła II, bł. Matki Teresy z Kalkuty. Zorganizowali ją studenci z duszpasterstwa akademickiego. „Mamy nadzieję, że droga ze świętymi będzie alternatywą dla komercyjnego Halloween" – napisali w Internecie.

Inni młodzi ludzie w przeddzień 1 listopada spotkają się w koszalińskiej katedrze. – Noc świętych to zaduma, nadzieja i światło, które rozproszy ciemność pełną strachu i duchów – podkreślają organizatorzy.

„Noce świętych" odbędą się też w kilku parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, zaś w gdańskim kościele św. Trójcy młodzież zgromadzi się na czuwaniu, któremu towarzyszy hasło „Holy Wins" („Święty Zwycięża").

Kościoły chrześcijańskie przypominają wiernym – 1 listopada czcimy świętych i wspominamy zmarłych, a zabawy spod znaku dyni znajdują się na przeciwnym biegunie.

– 1 listopada, zwłaszcza w polskiej tradycji, jest świętem niezwykle ważnym – zaznacza dr Ewa Klekot, antropolog z UW. – Wspominanie zmarłych cementuje wspólnotę, buduje jej tożsamość. Nie sądzę, by Halloween było w stanie poważnie temu zagrozić.

–Dziesięciu osobom może nie szkodzić, a jedenastej zaszkodzi – mówi ks. Jan Ostryk, proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej w Poznaniu. – Zło nigdy nie przychodzi do nas otwarcie pod swoim szyldem. Gdyby tak było, nikt by go nie kupił.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora l.zalesiński@rp.pl

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”