„Kościół ostrzega przed angażowaniem się w jakiekolwiek formy okultyzmu i magii" – przypomniał abp Sławoj Leszek Głódź w komunikacie do wiernych archidiecezji gdańskiej.
Podkreślił też: „Korzenie „Halloween" sięgają pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Autor „Biblii Szatana" i twórca współczesnego satanizmu Anton Lavey stwierdził, iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym".
Ekumeniczna Noc
Jak zaznaczył abp Głódź, „wdrażanie dzieci, młodzieży i części dorosłych w przyzwolenie na praktyki okultystyczne, choćby pod pozorem zabawy („przekupywanie duchów") należy (...) uznać za niezgodne z nauką Kościoła. Pogańskie w swojej istocie obchody wigilii uroczystości Wszystkich Świętych praktykowane przez ludzi uznających się za chrześcijan zubażają ich duchowo".
– Halloween to symbol poganizacji naszego świata – zgadza się Andrzej Grupa z Poznania. – A my, zwykle nieświadomie, coraz głębiej wchodzimy w tę przestrzeń. Potrzeba alternatywy, by tak się nie działo – podkreśla. Taką alternatywą ma być Ekumeniczna Noc Kościoła, której towarzyszy hasło „Chrystus mocniejszy od dyni". Impreza odbędzie się w poniedziałek wieczorem w poznańskiej parafii ewangelicko-metodystycznej. – Planujemy nabożeństwo, rozważania na temat wielkich postaci chrześcijaństwa, warsztaty poświęcone fair trade, czyli sprawiedliwemu handlowi – wylicza Barbara Ostryk, jedna z organizatorek. – Młodzi ludzie będą mogli napić się kawy czy herbaty wytworzonej w krajach rozwijających się, przede wszystkim jednak wspólnie się pomodlić i porozmawiać.
Ekumeniczna Noc Kościoła po raz pierwszy została zorganizowana w ubiegłym roku.