"Wzorem dla Gwardii Krajowej (GK) ma być działająca w Szwecji formacja Hemvarnet, ale takich brygad jest na świecie więcej. Docelowo Gwardia może liczyć nawet 300 tys. osób. To sporo, zważywszy na fakt, że mamy tylko 120 tys. żołnierzy zawodowych". Więcej w tekście
Ale nie tylko w naszym kraju powstają pomysły powołania do życia nowych formacji. Francja zaproponowała właśnie utworzenie europejskiego korpusu granicznego, chroniącego zewnętrzne granice UE. "Na początek miałby powstać tymczasowy rezerwuar strażników granicznych, do którego każde państwo oddelegowałoby określoną liczbę, zależną od liczby ludności i poziomu zamożności (...). Funkcjonariusze działaliby pod egidą Fronteksu, unijnej agencji zarządzania granicami, której mandat – w efekcie głębokiego kryzysu migracyjnego – miałby zostać znacząco rozszerzony". O szczegółach pisze z Brukseli Anna Słojewska w artykule "Korpus ochrony granic UE".
W "Rz" także dwa ciekawe wywiady: z doradcą prezydenta Andrzeja Dudy Maciejem Łopińskim oraz prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem. Ten pierwszy mówi o powracającej po 5 latach Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie, drugi - jakże by inaczej - o polskiej drużynie narodowej po awansie na Mistrzostwa Europy we Francji.
Na stronach ekonomicznych "Rz" pojawiły się już teksty zapowiadające publikację 21 października "Listy 2000", która jest najobszerniejszym dorocznym zestawieniem wyników finansowych firm działających w Polsce. Tekst "Ucieczka z peryferii" jest analizą geograficznego rozkładu największych przedsiębiorstw. "W ciągu ostatnich ośmiu lat najwięcej nowych firm przybyło na Mazowszu, co oczywiście nie jest zaskoczeniem. Jednak dziwić może, że bardzo dużo spółek zniknęło z takich miast jak Poznań czy Katowice" - czytamy.
Natomiast w dziale prawnym w ramach cyklu prezentującego przedwyborcze propozycje partii politycznych "Rz" przedstawia analizę zapowiedzi zmian w systemie stanowienia prawa.