Katolicki Uniwersytet Lubelski z wielką pompą otworzył 5 października nowy wydział medyczny, który od przyszłego roku będzie mógł kształcić nowych lekarzy. Na inaugurację przyjechał sam Adam Niedzielski, minister zdrowia wraz z czekiem na obligacje o wartości 40 mln zł. Zgodę na uruchomienie nowych kierunków wydał minister edukacji i nauki - Przemysław Czarnek, wykładowca na KUL, który osobiście, już jako minister zaangażował się w nawiązanie współpracy wydziału medycznego tej uczelni m.in. z włoskimi uczelniami. Osobiście był w Rzymie, gdzie rozmawiał o współpracy akademickiej w dziedzinie medycyny z władzami Uniwersytetu Rzymskiego "La Sapienza”. W wyjeździe - co wynika z upublicznionych zdjęć - była również dr Katarzyna Czarnek, adiunkt z KUL, prywatnie żona ministra Czarnka.

„Dziennik Wschodni” wczoraj ujawnił, że żona ministra jest wicedyrektorem w nowym wydziale medycznym KUL. Tworzą go dwa instytuty: Nauk Biologicznych i Nauk o Zdrowiu. „We władzach drugiego są dr Kinga Kulczycka (p.o. dyrektora) i dr Katarzyna Czarnek (z-ca dyr.). Kierunki studiów, jakie instytut dziś oferuje, to jedynie dietetyka (w filii uczelni w Stalowej Woli), pielęgniarstwo i położnictwo (tylko I stopnia)” - napisał „Dziennik Wschodni”.

Czytaj więcej

Czarnek "wycofuje się ze słów" o LGBT, ale "pozostaje przy swoich poglądach"

Dr Katarzyna Czarnek jest pracownikiem naukowym na KUL - w 2019 r. obroniła doktorat z biologii. Dotychczas nie zajmowała się medycyną. W systemie POL-ON, bazie polskiej nauki dr Czarnek ma wskazane dyscypliny: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka a stopień doktora nadał jej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Według „Gazety Wyborczej” Katarzyna Czarnek była asystentką w Katedrze Ochrony Środowiska Instytutu Ochrony Środowiska. Kiedy zmieniła stanowisko na Instytut Nauk o Zdrowiu, gdzie jest adiunktem?

„Funkcja Zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu została powierzona Pani Doktor na okres od 9.03.2021 do 30.09.2024. Fakt, że pani Katarzyna Czarnek jest zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu nie oznacza, że będzie także we władzach Wydziału Medycznego” - odpowiada na pytania „Rzeczpospolitej” dr hab. Robert Szwed, rzecznik KUL.

Wyjaśnia nam, że „zgodnie z Zarządzeniem Rektora z 29 IX 2022 r., dokonano przekształcenia Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu w Wydział Medyczny i Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych. Strukturę nowych wydziałów stanowić będą dotychczasowe instytuty funkcjonujące w strukturze Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu”.

Rzecznik podkreśla również, że „staż pracy Pani dr Katarzyny Czarnek wynosi 18 lat”. Zmian dokonano więc dzień przed inauguracją nowego roku akademickiego.

Czytaj więcej

Bunt maturzystów. Piszą petycje do ministra w sprawie ustnej matury

Na uroczyste otwarcie nowego wydziału przybył sam minister zdrowia Adam Niedzielski. W relacji jaką na swojej stronie umieściła uczelnia można przeczytać, że minister zdrowia „pokreślił, że powstanie Wydziału Medycznego na KUL wpisuje się w działania Ministerstwa Zdrowia i dlatego uniwersytet może liczyć na wsparcie z jego strony. – Chcemy przeznaczyć na wsparcie tej inicjatywy 40 mln zł w formie obligacji – zadeklarował”.

„Dziennik Wschodni” dodał, że szef resortu zdrowia wyjechał z inauguracji z medalem 100-lecia KUL.

Zapytaliśmy resort zdrowia czy wszystkie nowe wydziały (lekarskie) otrzymały taką dotację czy tylko KUL i jakie było uzasadnienie tej decyzji? A także czy minister zdrowia wiedział że wicedyrektorem sponsorowanego wydziału jest żona ministra edukacji Katarzyna Czarnek?

Ministerstwo zdrowia nie odpowiedziało nam na te pytania.

Minister Niedzielski wyjechał z inauguracji z medalem 100-lecia KUL

Pytania wysłaliśmy również do ministerstwa edukacji i nauki. Chcieliśmy wiedzieć, czy minister Przemysław Czarnek wydając rekomendację dla KUL wiedział, że zastępcą dyrektora tego wydziału będzie jego żona. I czy osobiście zabiegał lub wspierał takie zabiegi ze strony KUL - o dotację ministra zdrowia w wysokości 40 mln zł?

„Wsparcie dla Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Medycznego zapowiedział Minister Zdrowia. Pani dr Katarzyna Czarnek od prawie 19 lat jest pracownikiem KUL, zajmuje się biochemią i mikrobiologią ogólną, od dłuższego czasu jest zastępcą dyrektora instytutu, który wchodzi w skład WM KUL” - odpisała nam Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy MEiN.

Na co wydział przeznaczy 40 mln zł z rządowych obligacji? - Dotacja (....) została zadeklarowana w środę przez ministra zdrowia. Obecnie trwają procedury związane z jej przyznaniem. Po ich zakończeniu będziemy informowali o szczegółach - odpowiada Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL