"Ja, niżej podpisany Przemysław Czarnek (...) wycofuję się ze swoich słów (...), pozostając jednocześnie przy swoich poglądach" - napisał minister w oświadczeniu.

"Moją intencją nie było urażenie kogokolwiek, w tym także osób ze społeczności LGBT+, w szczególności Pana prof. Jakuba Urbanika. Uznaję, że sposób sformułowania wypowiedzi spowodował, że Pan prof. Jakub Urbanik odebrał je osobiście co", jak zapewnił Czarnek, "nie było jego intencją".

Za to minister Czarnek "bardzo przeprosił" prof. Urbanika.

W październiku pojawiła się informacja, że prof. Jakub Urbanik, prawnik i przedstawiciel społeczności LGBT, złożył pozew o naruszenie dóbr osobistych przez Przemysława Czarnka, w którym domagał się przeprosin m.in. w TVP.

Czytaj więcej

Czarnek może stracić immunitet. Za słowa o LGBT grozi mu nawet rok więzienia

Prof. Urbanik domagał się przeprosin za wypowiedź Czarnka w TVP, w której stwierdził, że należy bronić Polaków "przed ideologią LGBT" i "skończyć słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości". "Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją" - dodał prezentując zdjęcie z jednej parad równości na Zachodzie.

Z kolei w Radiu Maryja Czarnek mówił, że "nie ma wątpliwości, że cała ta ideologia LGBT wyrastająca z neomarksizmu (a ten z marksizmu) pochodzi z tego samego korzenia, co niemiecki narodowy socjalizm hitlerowski, który jest odpowiedzialny za wszelkie zło II wojny światowej, zniszczenie Warszawy i zamordowanie powstańców".