Odwołany Główny Geodeta Kraju

Premier odwołał Waldemara Izdebskiego ze stanowiska Głównego Geodety Kraju. Niedawno „Rzeczpospolita” podała, że na prowadzonym przez ten urząd geoportalu ujawnione są dane wrażliwe dla bezpieczeństwa państwa.

Publikacja: 13.05.2022 14:42

Odwołany Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski

Odwołany Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski

Foto: GUGiK

Informacja o odwołaniu 13 maja dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego ze stanowiska Głównego Geodety Kraju – została opublikowana na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Nie została podana przyczyna jego odwołania.

„Waldemar Izdebski dziękuje wszystkim za współpracę podczas prawie czterech lat pełnienia funkcji Głównego Geodety Kraju i zarządzania Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii (7 czerwca 2018 r. – 13 maja 2022 r.)" – czytamy na stronie urzędu.

Podana tam została też informacja, że premier z dniem 14 maja 2022 r. powierzył Alicji Kulka pełnienie obowiązków Głównego Geodety Kraju. Od 18 marca 2019 r. była ona zastępcą Głównego Geodety Kraju.

Czytaj więcej

Geoportal pokazuje wszystko, co chce wiedzieć przeciwnik

Przypomnijmy, że tydzień temu ujawniliśmy, że na ogólnodostępnym portalu geodezyjnym można zobaczyć, jakie obiekty znajdują się w miejscach o znaczeniu strategicznym, np. w jednostkach wojskowych, terminalach gazowych, gdzie położono kable energetyczne lub telefoniczne, światłowody, sieci wodociągowe. Na przykład na zdjęciach lotniska wojskowego w Łasku (bazy dla polskich i sojuszniczych samolotów) można zobaczyć 16 hangarów, schrony, z kolei w jednostce umieszczonej na skraju Puszczy Kampinoskiej w Borzęcinie koło Warszawy rozkład budynków, miejsca ukrycia, parkowania samochodów, to samo w przypadku jednostek w Ustce czy w Toruniu (w tym przypadku można było nawet policzyć, ile parkowało tam czołgów i innych pojazdów wojskowych), ale też dane dotyczące Ambasady USA w Warszawie.

– Na aktualizowanych mapach widoczne są obiekty o znaczeniu strategicznym. Jest też pokazana sieć uzbrojenia terenu, czyli gdzie znajdują się przyłącza energetyczne, telekomunikacyjne, sieć światłowodowa, wodociągowa – powiedział nam Krzysztof Szczepanik, z portalu „Kawa z mierniczym", który zwrócił uwagę na zagrożenie. Dodał, że na np. w wysokiej rozdzielczość zdjęciu lotniska w Łasku pokazany jest przebieg kabli energetycznych.– Wszystkie takie dane można pobrać na komputer, a wyszukiwarkę ustawić w języku rosyjskim czy białoruskim – dodał.

Czytaj więcej

Geodezja dławi inwestycje

Zdaniem płk. Andrzeja Kruczyńskiego, byłego oficera jednostki GROM i wiceprezesa Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Społecznego, upublicznienie, bez żadnych zabezpieczeń, danych geoportalu, który zawiera wrażliwe dane o uzbrojeniu terenu, stanowi zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Uważa, że dane te mogą być wykorzystane, bez żadnych przeszkód, przez wrogie siły, szczególnie teraz, kiedy toczy się wojna w Ukrainie.

Wczoraj, gdy chcieliśmy wejść na stronę geoportalu pojawiał się komunikat z informacją o przerwie technicznej. „W tej chwili pracujemy nad ulepszeniem serwisu. Wkrótce strona będzie dostępna" – brzmiał komunikat.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii