Krew – najcenniejszą relikwię – pobrano w 2005 roku we włoskim szpitalu. Do Łagiewnik trafią także przedmioty, których papież używał, m.in. piuska, krzyż i pierścień – to tzw. relikwie II stopnia.
W Łagiewnikach będzie też eksponowana zakrwawiona sutanna, którą Jan Paweł II nosił 13 maja 1981 roku – w dniu zamachu na jego życie. I ją po beatyfikacji można uznać za relikwię.Wierni od dawna tak zresztą traktują pamiątki po papieżu. A Jan Paweł II pisał w testamencie: „Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić. Proszę, ażeby nad tymi sprawami czuwał ks. Stanisław".
– Wokół relikwii wiele było niesłusznych polemik wynikających z braku znajomości historii i tradycji kościelnej – tłumaczył w marcu dziennikarzom metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. – Krew Ojca Świętego to najwspanialsza relikwia, która nam została; wyraz jego ogromnej miłości i przywiązania do nas, a także naszej łączności z tym, kogośmy kochali, i łatwiejszej modlitwy do Pana Boga poprzez błogosławionego.
Z posiadania papieskiej relikwii cieszy się od marca ostrołęckie sanktuarium pod wezwaniem Św. Antoniego, jest ona też w katedrze we Wrześni (fragment sutanny). Na Jasnej Górze jest od lat m.in. zakrwawiony pas od sutanny z dnia zamachu na Jana Pawła II. O relikwie starają się m.in. sanktuaria w Licheniu i Ludźmierzu oraz Kalwaria Zebrzydowska.
Kalwarii sam papież przekazał m.in. różaniec, złoty krzyż z masą perłową, złotą różę papieską oraz pozłacaną monstrancję.