Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.03.2015 20:27 Publikacja: 20.03.2015 18:45
Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Ta decyzja była przyczyną dyplomatycznego skandalu na linii Warszawa–Moskwa. Jesienią polski MSZ cofnął akredytację Leonidowi Swiridowowi, korespondentowi państwowej rosyjskiej agencji Rossija Siegodnia, który mieszka w naszym kraju od 11 lat. To była ostatnia odsłona polowania na szpiegów, w ramach którego ABW zatrzymała polskiego wojskowego i prawnika rosyjskiego pochodzenia.
Zastrzeżenia do Swiridowa zgłosiła także ABW, która skierowała do wojewody mazowieckiego wniosek o cofnięcie mu zgody na pobyt w Polsce. Uzasadnienie wniosku jest tajne, ale wedle informacji „Rzeczpospolitej" jeden z zarzutów dotyczy tego, że Swiridow starał się zdobywać informacje dotyczące systemu komunikowania się administracji rządowej i samorządowej z obywatelami. Interesował go m.in. stołeczny ratusz oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki. – Swiridow płacił także niektórym polskim dziennikarzom za proputinowskie teksty, choć akurat to nie jest przyczyną naszego wniosku – twierdzi wysokiej rangi oficer ABW.
Sprawa wydawała się przesądzona, a los Swiridowa miał się dopełnić przed końcem stycznia. Tak się jednak nie stało. Do dziś nie ma prawomocnej decyzji i Swiridow wciąż przebywa w Polsce. – Jak dotąd, wojewoda nie poinformował mnie o żadnej swojej decyzji. Więc siedzę sobie cichutko – żartuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą".
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Mija właśnie 82. rocznica „krwawej niedzieli” – jednego z najbardziej dramatycznych epizodów antypolskiej ofensy...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rady dzielnic wypowiedzą się w sprawie pomysłu wprowadzenia nocnej prohibicji w Warszawie. Do radnych trafią dwa...
Propozycję wprowadzenia uczniowskich budżetów partycypacyjnych w szkołach na Bemowie złożyli warszawscy radni Ma...
Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności...
Ubezpieczenie obejmuje m.in. ochronę budynków, wyposażenia i infrastruktury miejskiej przed skutkami aktów terro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas