Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 30.10.2015 19:56 Publikacja: 30.10.2015 14:24
Foto: Twitter
Krzysztof Klimek, szef Biura Ochrony Rządu złożył wniosek o odejście ze służby. Oficjalnie u podstaw leżą „sprawy osobiste” (co również jest prawdą związaną z chorobą bliskiej osoby), ale główny powód jest jeden i dla wszystkich oczywisty. - Klimek powiedział, że nie da się zwolnić i woli odejść na własnych zasadach. Tu nikt się nie łudzi, że szefowie służb po PO zostaną. Nikt nie zostanie - mówi nam wieloletni funkcjonariusz Biura.
Klimek odchodzi bo może i to na dobrych warunkach - ma wysługę lat uprawniającą go do emerytury mundurowej i nadany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w ubiegłym roku stopień generała brygady.
Gen. Klimek wie, że byłby pierwszym zwolnionym szefem służby. PiS od czasu katastrofy smoleńskiej ma fatalną opinię o Biurze, poza tym Klimek został szefem BOR dzięki premierowi Donaldowi Tuskowi, którego był zaufanym kierowcą.
Zastępcy szefa BOR - płk Łukasz Demel i płk Mirosław Depko - nie zamierzają składać raportów o odejściu. - Czekają na to co się wydarzy - dodaje funkcjonariusz.
Poruszenie i nerwowe wyczekiwanie jest we władzach każdej służby specjalnej. - Gdyby mi honor nie pozwalał, już bym się pakował - mówi nam jeden z zastępców służby specjalnej. Niektórzy próbują paktować z nową władzą. - Na nieformalnych spotkaniach rozmawia się o tym co kto może komu dać, ale rokowania nie są przyszłościowe, mówiąc oględnie - opowiada nam osoba znająca kulisy takich spotkań.
Wiele wskazuje na to, że sporo do powiedzenia w tych roszadach personalnych będzie miał 46-letni Andrzej Pawlikowski - były funkcjonariusz BOR, a potem CBA, który niedawno został społecznym doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Scenariusze są dwa: Pawlikowski zostałby szefem BOR i zrobiłby w niej rewolucję. Inny scenariusz mówi o tym, że BOR spod nadzoru MSW wszedłby pod premiera jak najważniejsze służby specjalne. - Chodzi o podniesienie rangi tej służby - mówi nam nasz informator. A Pawlikowski miałby został wiceszefem spraw wewnętrznych i z tej pozycji zreformować BOR. - By potem wejść na jej szefa - konkluduje nasz rozmówca.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Służby będą musiały ujawnić sądowi jakiego narzędzia do inwigilacji użyją i jakie dane pobiorą. Sędziowie - uzasadniać każdą swoją decyzję.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Sąd aresztował na 60 dni Dmitrija V., zatrzymanego w Warszawie, a ściganego przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas