Biskup polowy podaje dane o pedofilii

Trzech kapłanów, którzy służyli w ordynariacie polowym Wojska Polskiego, molestowało nieletnich, czwarty jest oskarżony o posiadanie zdjęć pedofilskich - poinformował w czwartek „Rzeczpospolitą” biskup Józef Guzdek, ordynariusz diecezji polowej. Żaden z księży nie jest już kapelanem wojskowym, a jeden został usunięty ze stanu kapłańskiego i siedzi obecnie w więzieniu.

Aktualizacja: 20.09.2018 23:04 Publikacja: 20.09.2018 17:18

Biskup polowy podaje dane o pedofilii

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

- Od dawna głośno mówię, że nie ma w szeregach kapelańskich miejsca dla tych, którzy krzywdzą młodych, praktykują podwójne życie lub nie zachowują stylu życia właściwego dla uczniów Chrystusa - mówi nam biskup Guzdek. - Nie tolerujemy ani zmowy milczenia, ani ochrony winnych nadużyć. Powtarzam to moim księżom na każdym kroku i apeluję, że jeśli ktokolwiek ma na sumieniu takie czyny, to powinien się zgłosić. Poinformujemy Stolicę Apostolską i ona zadecyduje o jego dalszym losie - podkreśla.

Dane, które przedstawił biskup Guzdek, obejmują okres od 19 grudnia 2010 roku (wtedy biskup zaczął swoją pracę w diecezji) aż do dziś, czyli nieco ponad siedem lat.

„Natychmiast po zgłoszeniu każdy z oskarżonych kapelanów został zawieszony w obowiązkach duszpasterskich. Wszystkie procesy doprowadziły do odsunięcia tych duchownych od kontaktów z dziećmi i młodzieżą. W trakcie postępowań kanonicznych Ordynariat Polowy współdziałał z organami ścigania, z zachowaniem konstytucyjnej zasady współpracy i autonomii” – czytamy w przekazanym nam oświadczeniu.

Najgłośniejsza sprawa została ujawniona 13 stycznia 2012 roku. Aresztowano wówczas ks. Jacka S., kapelana w kościele garnizonowym w Legionowie. Duchownego oskarżono m.in. o gwałt na nieletniej i nakłanianie do usunięcia ciąży. Dzień później biskup polowy zawiesił księdza we wszystkich funkcjach kapłańskich, a o sprawie została poinformowana watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Postanowiła ona poczekać z dochodzeniem kanonicznym do zakończenia procesu karnego. W tym czasie (w kwietniu 2013 r.) sam Jacek S. poprosił papieża o przeniesienie do stanu świeckiego. Decyzja taka zapadła 31 maja 2013 r. W marcu 2014 r. Jacek S. został skazany na 10 lat więzienia. Wyrok podtrzymał także Sąd Apelacyjny, a w czerwcu 2016 r. Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację uznając ją za bezzasadną.    

„Kolejna ze spraw została wszczęta odnośnie czynu popełnionego w przeszłości, po analizie akt personalnych zgromadzonych w kurii Ordynariatu Polowego” – podaje kuria polowa. Zachowanie kapłana o podtekście seksualnym miało miejsce wobec osoby między 17. a 18. rokiem życia. Według polskiego prawa czyn ten nie nosił znamion przestępstwa, bo za takowe uznawane jest molestowanie osób poniżej 15. roku życia. „Jednak w toku kościelnej procedury uznano postępowanie księdza za kanoniczne przestępstwo przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu i pozbawiono karnie urzędu kapelana wojskowego” – czytamy w dokumencie. Ksiądz nie pracuje w ordynariacie i nie pełni żadnych funkcji duszpasterskich.

W trzeciej sprawie prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa i umorzyła dochodzenie przeciwko księdzu. Kuria przeprowadziła jednak własne postępowanie kanoniczne i duchowny „został odsunięty od wszelkich zadań duszpasterskich oraz od kontaktu z dziećmi i młodzieżą”.

Oprócz tych spraw jest jeszcze jeden kapelan wojskowy oskarżony przez prokuraturę o posiadanie sześciu fotografii o znamionach pornografii dziecięcej. Ksiądz nie pracuje w ordynariacie, nie ma kontaktu z nieletnimi, a na zakończenie procesu karnego oraz kanonicznego czeka w swojej diecezji.

- Ordynariat Polowy udzielił wsparcia prawnego, psychologicznego i duszpasterskiego poszkodowanym, którzy chcieli z takiej pomocy skorzystać. Ordynariat Polowy jest nadal otwarty na przyjęcie i wysłuchanie osób skrzywdzonych oraz zdeterminowany do walki z wszelkimi przejawami nadużyć seksualnych – podkreśla ks. Jan Dohnalik, delegat biskupa polowego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Biskup polowy to kolejny hierarcha, który w tym tygodniu przedstawił dane dotyczące przestępstw seksualnych kapłanów wobec nieletnich. W poniedziałek ujawnił je też biskup Piotr Libera z Płocka. Poinformował on, że w ciągu 11 lat jego pracy w diecezji płockiej (jest jej ordynariuszem od 2007 r.) było dziewięć przypadków księży, którzy molestowali 16 nieletnich osób - w tym dwie poniżej 15. roku życia. Według obliczeń „Rz” dziewięciu oskarżonych o molestowanie to od 1,3 do 1,4 proc. ogółu księży w diecezji płockiej, których liczba w latach 2007-2018 wahała się między 600 a 630.

- Przepraszam za łzy i cierpienia spowodowane przez księży, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu. Będę nadal z determinacją stawał po stronie ofiar tego rodzaju przestępstw – mówił biskup Libera i dodał, że żaden z oskarżonych księży nie pracuje już z dziećmi i młodzieżą, a niektórzy zostali usunięci ze stanu duchownego. - Egzekwowanie zasady „zero tolerancji wobec zachowań pedofilnych” było i jest nadal moim priorytetem. W diecezji płockiej nie ma miejsca na przestępstwa seksualne duchownych – podkreślił hierarcha.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że dane o skali pedofilii w podlegających im diecezjach chcą też opublikować inni biskupi. Temat ten zostanie także poruszony na posiedzeniu Episkopatu, które w przyszłym tygodniu odbędzie się w Płocku. Nie wiadomo jednak czy biskupi zdecydują się na opracowanie kompleksowego raportu na temat pedofilii w polskim Kościele.

Zgodnie z prawem kościelnym nieletnim jest osoba poniżej 18. roku życia, a wedle prawa cywilnego ścigane są czyny seksualne z osobami poniżej 15 lat. W Kościele dłuższy jest także okres przedawnienia. Wynosi on 20 lat i liczy się od dnia, w którym ofiara osiągnie pełnoletniość. Według prawa cywilnego czyn molestowania przedawnia się w momencie osiągnięcia przez ofiarę wieku 30 lat.

- Od dawna głośno mówię, że nie ma w szeregach kapelańskich miejsca dla tych, którzy krzywdzą młodych, praktykują podwójne życie lub nie zachowują stylu życia właściwego dla uczniów Chrystusa - mówi nam biskup Guzdek. - Nie tolerujemy ani zmowy milczenia, ani ochrony winnych nadużyć. Powtarzam to moim księżom na każdym kroku i apeluję, że jeśli ktokolwiek ma na sumieniu takie czyny, to powinien się zgłosić. Poinformujemy Stolicę Apostolską i ona zadecyduje o jego dalszym losie - podkreśla.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kościół
Rodzina Ulmów. Pierwsza taka beatyfikacja w historii
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Kościół
Rodzina Ulmów błogosławiona. To pierwsza taka beatyfikacja w historii
Kościół
Episkopat: Aborcja z powodu zaburzeń psychicznych matki - niedopuszczalna
Kościół
Papież mianował nowego nuncjusza w Polsce. Wcześniej był on nuncjuszem w Nigerii
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Kościół
Tylko w "Rzeczpospolitej": Zaktualizowana lista księży podejrzanych i skazanych za przestępstwa seksualne w czasach PRL
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej