Rz: W Świątyni Opatrzności Bożej powstaje Muzeum dwóch gigantów – Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Z jakim przesłaniem zamierzacie zwrócić się do widzów?
Grzegorz Polak: Podstawowa idea, która nam towarzyszy, to utrwalenie pamięci o tych dwóch największych Polakach w XX wieku i dwóch najwybitniejszych postaciach Kościoła w Polsce. Zamierzamy pokazać ich osobowość i dokonania na tle wydarzeń w historii Polski, Europy, a nawet świata.
To historia obejmująca ponad 100 lat. Zaczyna się w 1901 r., gdy rodzi się Stefan Wyszyński, a kończy w 2011 – beatyfikacją Jana Pawła II.
Ekspozycję podzieliliśmy na dziesięć stref. Chronologicznie rzecz ujmując, kard. Wyszyński „zniknie" nam w 1981 r., ale w kolejnych strefach będziemy odwoływać się do tego, co Prymas mówił np. o wolności, a gdy widz skonfrontuje się z wielkim jubileuszem chrześcijaństwa, na pewno przypomni sobie proroctwo kardynała wypowiedziane po wyborze Karola Wojtyły na papieża w 1978 r.: „Masz wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie".
Widz znajdzie się w centrum prezentowanych wydarzeń?