Kościół maronicki to jeden z Kościołów wschodnich, które powstały w wyniku schizmy z VII wieku na terenie dzisiejszych Libanu i Syrii. Jest to jedyny Kościół Wschodu, który od czasu wypraw krzyżowych pozostaje w łączności z Rzymem. Na czele tej liczącej ok. 3 mln wiernych wspólnoty od 2011 r. stoi Béchara Boutros Raï, który w 2012 r. został przez Benedykta XVI mianowany kardynałem.
– To historyczna wizyta – mówi „Rz" ks. Rafał Markowski, rzecznik warszawskiej kurii. – Kardynał Nycz miał okazję poznać patriarchę podczas konklawe i zaprosił go do Polski.
Jutro patriarcha Antiochii będzie uczestniczył w konferencji naukowej „Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie", którą organizuje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z UKSW. Wygłosi na niej konferencję o sytuacji Kościołów chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie.
– Doskonale wiemy, jaka jest w tej chwili sytuacja katolików w Syrii – mówi Karol Kalinowski, koordynator konferencji z ramienia Muzeum. – Kardynałowi zależy, by dowiedział się o niej cały Kościół. To m.in. z tego powodu młodzi Libańczycy przygotowywali rozważania na tegoroczną drogę krzyżową w rzymskim Koloseum.
Podczas konferencji, która odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich, głos zabiorą także polscy naukowcy. Wśród nich m.in. ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, dr Marta Woźniak z Uniwersytetu Łódzkiego oraz ks. prof. Krzysztof Kościelniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.