W stolicy biskupi omawiali m.in. swoją wizytę „ad limina" w Rzymie, którą odbędą w lutym przyszłego roku. Wszyscy biskupi mają polecieć do Watykanu 1 lutego. Tam podzieleni na pięć mniejszych grup będą zdawali sprawozdanie ze swojej działalności. Spotkają się także z papieżem Franciszkiem. Wizyta zakończy się 8 lutego.
Pociąg papieski
Kolejnym tematem obrad było przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II. Jednym z elementów tych przygotowań będzie dwutygodniowy przejazd przez Polskę specjalnego pociągu papieskiego. „Papieski pociąg do świętości" wyruszy w trasę 28 marca 2014 r. z Wadowic, z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach zabierze ogień symbol „iskry" oraz relikwie Jana Pawła II. Następnie pociąg przejedzie przez wszystkie 14 metropolie kościelne w Polsce. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jej przewodniczący ks. Jan Drob tłumaczy, że pociąg będzie dojeżdżał do stolic metropolii. Tam w katedrach będą organizowane specjalne czuwania przy relikwiach papieża, a delegacje z każdej parafii zabiorą symboliczną „iskrę" do swoich parafii skąd będzie mógł ją zabrać do domu każdy wierny. – Przyjazd tego pociągu poprzedzą rekolekcje wielkopostne, które przygotują Polaków na kanonizację papieża – wyjaśnia kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji.
Rocznica chrztu Polski
Warszawa, Częstochowa, Poznań, Gniezno – te miasta oprócz Krakowa miałby w 2016 roku odwiedzić papież Franciszek. Taką propozycję chcą przedstawić papieżowi polscy biskupi w związku z przypadającą za trzy lata 1050. rocznicą chrztu Polski. - Fakt historyczny, jakim był chrzest Polski skłania do dyskusji na temat kondycji współczesnego chrześcijaństwa – mówił abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący episkopatu. - Celem obchodów jubileuszowych jest odszukaniem przez Polaków najlepszej drogi w świetle wyzwań jakie niesie chrześcijańska przyszłość.
Biskupi chcą też, by w ciągu trzech lat powstał film dokumentalno-fabularny o początkach państwa polskiego i chrzcie Polski.
Światowy Dzień Młodzieży
Jednym z głównych tematów obrad były również przygotowania do 31. Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w 2016 r. w Krakowie. Odbędzie się on w ostatnim tygodniu lipca. - Głównym miejscem spotkań młodych ludzi z papieżem Franciszkiem będą krakowskie Błonia - poinformował na konferencji prasowej kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.