Pierwsza tego typu liturgia odprawiona będzie już w poniedziałek, 28 kwietnia, na placu św. Piotra w Rzymie. O godz. 10 mszy św. dla Polaków będzie przewodniczył kard. Angelo Comastri. Wezmą w niej udział także obecni w Watykanie polscy biskupi.
Natomiast program ogólnopolskiego dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II został ustalony już rok temu. Biskupi postanowili, że uroczystości odbędą się 3 maja na Jasnej Górze, 3 i 4 maja w Gnieźnie, 8 i 11 maja w Krakowie oraz 1 czerwca w Warszawie.
– W sobotę, 3 maja, obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, do której przez całe życie odwoływał się papież – mówi o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry. – Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wisiał w jego prywatnej kaplicy, a on przy żadnej pielgrzymce do Polski nie pomijał naszego sanktuarium. Dlatego dziękczynienie zacznie się właśnie na Jasnej Górze, w duchowym centrum Polski.
Centralnym punktem częstochowskich uroczystości będzie msza św. odprawiona o godz. 11 na tzw. szczycie jasnogórskim. Wezmą w niej udział przedstawiciele polskiego episkopatu. – Na pewno szczególną oprawę będzie miał także wieczorny Apel Jasnogórski w tym dniu – mówi o. Jasiulewicz i dodaje, że pielgrzymi, którzy przybędą na Jasną Górę, będą mogli w Sali Rycerskiej obejrzeć wystawę wszystkich wotów, które Jan Paweł II przekazał do sanktuarium, w tym m.in. przestrzelony i zakrwawiony pas od papieskiej sutanny z dnia zamachu, czyli 13 maja 1981 r.
Jeszcze tego samego dnia wieczorem uroczystości przeniosą się do Gniezna i będą połączone ze wspomnieniem św. Wojciecha. W gnieźnieńskiej katedrze o godz. 19.30 odbędą się nieszpory, a godzinę później na ulice miasta wyjdzie procesja, w której niesione będą relikwie św. Wojciecha, św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych.