Święcenia kapłańskie tradycyjnie odbywają się w maju i czerwcu. W tym roku we wszystkich polskich diecezjach biskupi wyświęcili w sumie 329 księży. Najwięcej w diecezji tarnowskiej, której przybyło 23 duchownych. O jednego księdza mniej wyświęcono w archidiecezji warszawskiej. W czołówce są też archidiecezja przemyska (16) oraz archidiecezja krakowska i diecezja radomska, w których wyświęcono po 15 kapłanów.
Tylko dwóch duchownych przybyło w diecezji łowickiej, trzech w diecezji sosnowieckiej, a czterech w zielonogórsko-gorzowskiej. Niewielu nowych księży (pięciu) mają diecezja legnicka i archidiecezja wrocławska (sześciu).
Ze statystyk wynika, że co roku liczba nowych księży zmniejsza się średnio o 9 proc. W 2013 roku było ich 401, rok temu już tylko 355.
Zdaniem wychowawców seminaryjnych standardem jest to, że do święceń kapłańskich dochodzi około połowy tych, którzy rozpoczynają naukę w seminarium, a sześć lat jej trwania to czas weryfikowania powołania zarówno przez samego kleryka, jak i przez jego przełożonych.