Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 199

- Po dwóch tragicznych wojnach światowych wydawało się, że świat nauczył się stopniowo iść w kierunku poszanowania praw człowieka, prawa międzynarodowego i różnych form współpracy - mówił Franciszek.

Papież uważa jednak, że historia wykazuj "wiele oznak regresji".

Czytaj więcej

Stolica Apostolska publikuje oświadczenie ws. wypowiedzi papieża

Ocenił, że nie tylko nasilają się anachroniczne konflikty, ale powracają zamknięte, rozdrażnione i agresywne nacjonalizmy, a także nowe wojny o dominację, dotykające ludności cywilnej, osób starszych, dzieci i chorych, powodując wszędzie zniszczenie.

- Liczne trwające konflikty zbrojne budzą poważne zaniepokojenie. To trzecia wojna światowa „w kawałkach”, dziś być może możemy powiedzieć  - totalna, a zagrożenia dla ludzi i planety są coraz większe - mówił papież.

Franciszek przypomniał, że "Jan Paweł II dziękował Bogu, ponieważ „za wstawiennictwem Maryi świat został uchroniony przed wojną atomową". Niestety - zauważył Franciszek - musimy nadal modlić się o uniknięcie tego niebezpieczeństwa.

- Niezbędne jest zmobilizowanie całej wiedzy opartej na nauce i doświadczeniu, aby przezwyciężyć nędzę, biedę, nowe niewolnictwo i uniknąć wojen - uważa papież. - Naukowcy na całym świecie mogą zjednoczyć się we wspólnej chęci rozbrojenia nauki i utworzenia siły na rzecz pokoju.