Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
- Po dwóch tragicznych wojnach światowych wydawało się, że świat nauczył się stopniowo iść w kierunku poszanowania praw człowieka, prawa międzynarodowego i różnych form współpracy - mówił Franciszek.
Papież uważa jednak, że historia wykazuj "wiele oznak regresji".
Czytaj więcej
W związku z kilkoma kontrowersyjnymi wypowiedziami papieża Franciszka dotyczącymi wojny w Ukrainie, Stolica Apostolska wystosowała w tej sprawie oświadczenie. Cytuje je dziennik "L'Osservatore Romano".
Ocenił, że nie tylko nasilają się anachroniczne konflikty, ale powracają zamknięte, rozdrażnione i agresywne nacjonalizmy, a także nowe wojny o dominację, dotykające ludności cywilnej, osób starszych, dzieci i chorych, powodując wszędzie zniszczenie.
- Liczne trwające konflikty zbrojne budzą poważne zaniepokojenie. To trzecia wojna światowa „w kawałkach”, dziś być może możemy powiedzieć - totalna, a zagrożenia dla ludzi i planety są coraz większe - mówił papież.
Franciszek przypomniał, że "Jan Paweł II dziękował Bogu, ponieważ „za wstawiennictwem Maryi świat został uchroniony przed wojną atomową". Niestety - zauważył Franciszek - musimy nadal modlić się o uniknięcie tego niebezpieczeństwa.
- Niezbędne jest zmobilizowanie całej wiedzy opartej na nauce i doświadczeniu, aby przezwyciężyć nędzę, biedę, nowe niewolnictwo i uniknąć wojen - uważa papież. - Naukowcy na całym świecie mogą zjednoczyć się we wspólnej chęci rozbrojenia nauki i utworzenia siły na rzecz pokoju.