Główne cele Narodowego Programu Trzeźwości to zmniejszenie spożycia alkoholu, skali upijania się i akceptacji dla upijania się oraz podniesienie wieku inicjacji alkoholowej. Ma on być realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych.
Z ogłoszonego przez KEP dokumentu można się dowiedzieć m.in. że w Polsce notuje się największe spożycie alkoholu etylowego na świecie i najwięcej problemów alkoholowych z tym związanych. "Nasze wskaźniki spożycia alkoholu na tle innych narodów europejskich są średnie. Dalece jednak przekraczają średnie światowe" - czytamy w Programie.
Zespół KEP zwraca uwagę na wysokie spożycie „per capita” – dla osób powyżej 15-tego roku życia, dwukrotnie większe (12,5 l) od średniej światowej
(per capita 15+). "W stosunku do całej populacji w Polsce wynosiło ono w 2015 roku 9,41 litra czystego alkoholu na mieszkańca rocznie" - czytamy.
"Wśród Polaków zbyt mała jest wiedza o naturze problemów alkoholowych i rozpowszechnione są tzw. błędne przekonania normatywne, czyli uznawanie picia napojów alkoholowych za czynność powszechną, normalną i taką, która nie pociąga za sobą ryzyka" - pisze Episkopat, który zwraca też uwagę na to, że "zbyt wielu Polaków nie umie używać napojów alkoholowych w sposób minimalizujący ryzyko (kultywują tzw. północno-wschodni model spożycia z akcentem na upijanie się)".
"Niech ten Program będzie mobilizacją dla wszystkich osób, środowisk i instytucji, które mogą i powinny troszczyć się o trzeźwość. Niech stanie się źródłem inspiracji do konkretnych działań. Walka o duchową wolność Polaków toczy się każdego dnia. Nie możemy się od niej uchylać, nie możemy jej zaniechać" - napisał bp Tadeusz Bronakowski.