Jest ona zapisem ciekawej dyskusji, którą prowadzą ze sobą księża (ks. Robert Nęcek, o. Bartłomiej Król) i dziennikarze (Piotr Kraśko, Kamil Durczok, Agnieszka Mrożek i Katarzyna Wiśniewska). Co ciekawe, nie tylko dziennikarze przepytują księży, ale i księża zadają pytania dziennikarzom.
„Takiej dyskusji o Kościele w Polsce nie mieliśmy od 20 lat. Wielu z tych pytań nie zadawano w ogóle albo mówiono o nich szeptem” – przekonuje Piotr Kraśko. Trzeba przyznać, że w książce nie ma tematów tabu.
Pada także wiele pytań dotyczących wizerunku Kościoła w mediach: czy pokazują one celowo jego wykrzywiony obraz? Czy dziennikarze są wrogo nastawieni do Kościoła i księży? „Dlaczego w mediach przedstawia się w zdecydowanej większości przykłady, które nic do życia nie wnoszą? Co wychowawczego można znaleźć w negatywnych obrazach czy informacjach?” – zastanawia się ks. Robert Nęcek. „Boję się, że jest to taki samonapędzający się mechanizm. Im więcej nieufności w Kościele, tym więcej podejrzliwości u dziennikarzy. Im więcej podejrzliwości u dziennikarzy, tym bardziej przekłamany obraz. Wykrzywiony czasem obraz Kościoła oczywiście generuje u księży poczucie krzywdy i jeszcze większe zamknięcie. Jak widać, jest to ślepa uliczka” – wyjaśnia Kamil Durczok.
Jedynym minusem książki jest fakt, że dyskutujący w większości są zwolennikami tzw. Kościoła otwartego i z tej perspektywy oceniają zachodzące współcześnie zjawiska. Brakuje głosów osób, które mają nieco inne, bardziej tradycyjne spojrzenie na Kościół.
Na szczęście ks. Nęcek prezentuje bardzo jasno stanowisko Kościoła we wszystkich kwestiach dotyczących moralności, takich jak in vitro czy aborcja. „Nie istnieje prawo do aborcji, gdyż nie istnieje prawo do unicestwienia życia, lecz do jego ochrony. Jeżeli powołuję się na naukę Kościoła, to ona mnie obowiązuje. Nie mogę stosować zasady wybiórczości” – broni stanowiska Kościoła w sprawie przerywania ciąży.