Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od lat bada religijność Polaków. Liczenie wiernych odbywa się raz w roku w wybraną niedzielę października lub listopada. W tym roku wybrano niedzielę 20 października. Badanie ma pokazać przemiany jakim podlega wiara Polaków.

Ze statystyk wynika, że do kościoła chodzi w niedzielę coraz mniej osób. Trzydzieści lat temu na msze chodziło ok. 50 proc. wiernych, a w 2012 r. już tylko 40 proc. Okazuje się jednak, że wzrósł odsetek przyjmujących komunię św. Przy pierwszym badaniu przystępowało do niej 7 proc. wiernych uczestniczących w mszy św., a obecnie 16,2 proc. Największą liczbę przyjmujących komunię odnotowano w roku 2000 - 19,4 proc., a najmniej - w roku 1993 - 13 proc.

W ubiegłym roku najwięcej osób uczestniczyło w niedzielnej mszy świętej w diecezji tarnowskiej (69,5 proc.), a najmniej w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (25,8 proc.). Także do komunii najliczniej przystępowano w diecezji tarnowskiej (22,4 proc.). Najniższy wskaźnik przystępujących zanotowano w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej (po 11,1 proc.).

Ciekawie sytuacja wygląda też w Warszawie, która podzielona jest na dwie diecezje. Na lewym brzegu Wisły do kościoła chodzi 29,8 proc. wiernych, a na prawym 32,8. Liczba przyjmujących komunię jest mniej więcej taka sama. Na lewym brzegu 14,2 proc., na prawym 14,4 proc.

ISKK prowadzi badania socjologiczne dotyczące religijności od 1972 roku. Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1979 roku.