Jan XXIII – Kalendarium
25 XI 1881
Angelo Giuseppe Roncalli przychodzi na świat w miejscowości Sotto il Monte w diecezji Bergamo (na północy Włoch) w wielodzietnej rodzinie chłopskiej
1896
Wstępuje do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
1904
Aktualizacja: 18.04.2014 01:28 Publikacja: 18.04.2014 01:28
Zwołany przez Jana XXIII Sobór Watykański II rozpoczął prace w październiku 1962 r.
Foto: EAST NEWS
25 XI 1881
Angelo Giuseppe Roncalli przychodzi na świat w miejscowości Sotto il Monte w diecezji Bergamo (na północy Włoch) w wielodzietnej rodzinie chłopskiej
1896
Wstępuje do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
1904
Wyświęcony na kapłana
1905–1914
Sekretarz biskupa Bergamo
1915–1918
Służy w wojsku jako sanitariusz, potem jako kapelan szpitalny
19 III 1925
Wyświęcony na biskupa, papież Pius XI czyni go wizytatorem apostolskim w Bułgarii, w której bp Roncalli spędzi dziewięć lat
1935
Zostaje delegatem apostolskim w Turcji i Grecji. W tej drugiej podczas II wojny światowej ułatwia wielu Żydom ucieczkę z kraju
1944
Papież Pius XII mianuje go nuncjuszem apostolskim w Paryżu
1951
Mianowany stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy UNESCO w Paryżu
12 I 1953
Zostaje kardynałem, a wkrótce patriarchą Wenecji
28 X 1958
Wybrany na papieża, przyjmuje imię Jan XXIII
15 V 1961
Pierwsza z dwóch encyklik, „Mater et Magistra", poświęcona sprawom społecznym. Prawie dwa lata później ukaże się „Pacem in terris" o pokoju i sprawiedliwości wśród narodów
11 X 1962
Rozpoczyna się Sobór Watykański II
3 VI 1963
Jan XXIII umiera
3 IX 2000
Jan Paweł II ogłasza Jana XXIII błogosławionym
18 V 1920
18 maja 1920 – Karol Józef Wojtyła przychodzi na świat w Wadowicach. Ojciec był urzędnikiem, matka pracowała dorywczo jako szwaczka
1929
Śmierć matki; w 1932 r. umrze brat Edmund, a w 1941 r. ojciec
1 XI 1946
Wyświęcony na kapłana
28 IX 1958
Wyświęcony na biskupa, zostaje biskupem pomocniczym w diecezji krakowskiej
1964
Nominacja na arcybiskupa, metropolitę krakowskiego
1962–1965
Udział w pracach Soboru Watykańskiego II
1967
Nominacja kardynalska
16 X 1978
Wybrany na papieża, przybiera imię Jana Pawła II
I–II 1979
Pierwsza pielgrzymka (Dominikana, Meksyk, Bahamy); będzie ich łącznie 104
III 1979
„Redemptor hominis" („Odkupiciel człowieka"), pierwsza ?z 14 encyklik
2–10 VI 1979
Pierwsza z ośmiu pielgrzymek do Polski
13 V 1981
Zamach na pl. św. Piotra
1986
Modlitwa w Asyżu z przedstawicielami innych religii
1992
Wydanie Katechizmu Kościoła katolickiego
XII 1999
Inauguracja obchodów Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra
2 IV 2005
Śmierć Jana Pawła II
1 V 2011
Benedykt XVI ogłasza Jana Pawła II błogosławionym
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
25 XI 1881
Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przedmiot edukacja zdrowotna "jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą". "Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej" – zaznaczają biskupi.
Kościół wyrzucił z kapłaństwa Stanisława S., byłego kapelana Solidarności. To pokłosie m.in. publikacji „Rzeczpospolitej”. Były już duchowny został oskarżony o seksualne wykorzystanie małoletnich. Za swoje czyny nie odpowiadał przed sądem państwowym, bo jego czyny uległy przedawnieniu.
Biskup elbląski Jacek Jezierski złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Duchowny 23 grudnia będzie obchodził swoje 75. urodziny.
Ksiądz Marcin, jako 12-letni chłopiec, został wykorzystany seksualnie przez swojego proboszcza. Po latach zdecydował się zgłosić sprawę arcybiskupowi Józefowi Michalikowi, który wszczął postępowanie kanoniczne. Jednakże, jak twierdzi pokrzywdzony, sprawca szantażował go, by wycofał oskarżenie, a biskupi zamiast podjąć skuteczne działania, przeciągali procedury wyjaśniające.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Watykan i polska prokuratura badają działania arcybiskupów przemyskich w sprawie wyjaśniania molestowania nieletniego przez księdza. Tomasz Krzyżak, autor dziennikarskiego śledztwa, przedstawia kulisy tej historii. Czy biskupi zaniedbali swoje obowiązki? Ile lat musiała czekać ofiara na sprawiedliwość – o tym w specjalnym odcinku podcastu „Rzecz w tym”.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Czyńcie coś wreszcie, Arcypasterze! Milczenie o krzywdzie to zła wspieranie – apeluje Estera Isakowska, kobieta skrzywdzona przez księdza, w wierszu dedykowanym biskupom. Publikujemy go w „Plusie Minusie” jako głos w debacie o pedofilii w Kościele.
W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys, Polacy ocenili jakość życia podczas rządów Donalda Tuska oraz Mateusza Morawieckiego. Wyniki wskazują na wyraźnie zdywersyfikowane opinie, w zależności od preferencji politycznych respondentów.
Rząd Donalda Tuska „w sprawach, które są absolutnie zasadnicze – tzn. ochrony zdrowia, funkcjonowania sektora publicznego, inwestycji w mieszkalnictwo – zawiódł” – ocenił Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem.
Myślę, że będzie zielone światło. Jest bardzo dobry klimat - mówiła w rozmowie z RMF FM minister ds. równości Katarzyna Kotula pytana o losy ustawy o związkach partnerskich.
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
„Jak ci się żyje rok od objęcia władzy przez rząd Donalda Tuska” - takie pytanie zadano w sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas