Dzięki staraniom poseł Handzlik nie tylko konsumenci zyskają więcej bezpieczeństwa i informacji o negatywnych dla zdrowia skutkach przyjmowania produktów tytoniowych, ale również polscy rolnicy nie zostaną dotknięci zbyt restrykcyjnymi przepisami.
- Musimy pamiętać, że palenie każdego roku zabija liczbę osób, która równa się populacji Frankfurtu. Niemniej jednak przemysł tytoniowy to dziesiątki tysięcy miejsc pracy, a prywatne plantacje, to często główne źródło utrzymania dla wielu rodzin w wielu regionach Europy, również w Polsce - stwierdziła poseł Małgorzata Handzlik, która przewodniczyła pracami Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) nad tym projektem. - Dlatego dodatki technologiczne niezbędne do produkcji tytoniu, a także dodatki tradycyjne, takie jak na przykład mentol, powinny zostać zachowane, ponieważ preferują je dorośli świadomi swoich wyborów konsumenci, a nie dzieci czy młodzież. Z kolei papierosy typu slim są tak samo szkodliwe jak zwykłe papierosy. Jeśli więc nie decydujemy się na wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich produktów tytoniowych, nie powinniśmy zakazywać tylko niektórych - dodaje.
W swojej pracy nad opinią poseł Handzlik dużą uwagę skupiła na kwestiach konsumenckich, a szczególnie na konsumentach najbardziej wrażliwych takich jak dzieci. Niestety, dane wskazują, że aż 70% osób rozpoczynających palenie to osoby poniżej 18 roku życia. To właśnie z myślą o nich w swojej opinii postulowała wprowadzenie przepisów regulujących wygląd opakowań papierosów i innych produktów tytoniowych w sposób nieatrakcyjny dla młodych ludzi, a szczególnie dzieci, uniemożliwienie dystrybucji produktów tytoniowych przez Internet oraz stosowanie technik marketingowych zachęcających do palenia, szczególnie najmłodszych konsumentów.
Projekt dyrektywy tytoniowej powstał w 2001 roku jako odpowiedź na wciąż rosnącą liczbę zgonów spowodowanych chorobami wywoływanymi przez nałogowe palenie papierosów. Rocznie 700 tysięcy obywateli UE umiera z powodu wieloletniego palenia tytoniu, w samej tylko Polsce z tego samego powodu notuje się 70 tysięcy zgonów każdego roku i ta liczba wciąż rośnie. Zapisy dyrektywy mają na celu zmniejszenie atrakcyjności palenia oraz zwiększenie świadomości na temat groźnych skutków dla zdrowia wynikających z tego nałogu.
Komisja IMCO jest jedną z pięciu komisji Parlamentu Europejskiego opiniujących projekt dyrektywy. Po zakończeniu rundy głosowań w ww. komisjach projekt trafi pod obrady Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI).