To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego. W dość typowej sprawie frankowej Sąd Apelacyjny w Katowicach stwierdził nieważność umowy kredytu, na podstawie której frankowicze najpierw spłacali raty w złotych, a później we frankach, i zasądził na ich rzecz zwrot tych spłat z odsetkami za opóźnienie ich zwrotu. Bank odwołał się do SN, wskazując, że świadczenia w walutach obcych nie powinny wiązać się z zapłatą odsetek w takiej samej wysokości jak przy świadczeniach w złotych.
Czytaj więcej:
Bank miał wątpliwości, jakie odsetki powinien zapłacić
W ocenie banku potrzebne jest rozwianie wątpliwości i wykładnia art. 481 § 1 i 2 kodeksu cywilnego, dotyczących odsetek. Chodzi o to, czy i w jakim zakresie może być stosowany ten przepis kodeksu cywilnego do świadczeń wyrażonych w walucie obcej. Bank przedstawił kilka orzeczeń sądów cywilnych, które rozbieżnie oceniały tę kwestię, oraz jeden wyrok SN (sygn. I CSK 4/07), który wyraził pogląd proponowany przez bank.
Pełnomocnik frankowiczów, radca prawny Michał Śląski, argumentował z kolei, że od czasu uchylenia regulacji dotyczącej odsetek ustawowych od należności wyrażonych w walucie obcej (rozporządzenia Rady Ministrów z 18 września 2003 r.) brak jest podstawy prawnej do naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie od należności wyrażonej w walucie obcej w inny sposób niż dla świadczeń w złotych, a więc według zasad z art. 481 k.c. (obecnie jest to stopa referencyjna NBP plus 5,5 pkt proc.).
Czytaj więcej
Znany jest wreszcie długo oczekiwany projekt ustawy frankowej autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Pr...