W celu ujednolicenia prawa na poziomie Unii Europejskiej postanowiono o wprowadzeniu Rozporządzenia 2022/2065 w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE, powszechnie znanego jako akt o usługach cyfrowych (ang. Digital Services Act, DSA). Akt ten został przyjęty przez Unię Europejską jako odpowiedź na rosnące wyzwania związane z nielegalnymi treściami w Internecie, w tym m.in. dezinformacją, mową nienawiści, a także nielegalnym handlem. Wraz z siostrzanym aktem o rynkach cyfrowych (DMA), którego celem jest zapewnienie równych warunków działania wszystkim firmom cyfrowym, ma stanowić rewolucję w sieci, ze skutkami porównanymi do wejścia w życie RODO.
Czytaj więcej
W dniu 1 stycznia 2023 roku przyjęto w Polsce pierwsze uregulowania prawne odnoszące się do treści i usług cyfrowych i w jasny sposób definiujące te pojęcia.
Akt o usługach cyfrowych. Co mówi nam konstytucja Internetu?
Akt o usługach cyfrowych, nazywany także na rynku konstytucją Internetu, obowiązuje w całości od dnia 17 lutego 2024 r., przy czym część postanowień w zakresie sprawozdawczości, audytów, udostępniania danych i nadzoru czynności sprawdzających, egzekwowania i monitorowania ma zastosowanie wobec niektórych podmiotów już od 16 listopada 2022 r. Rozporządzenia unijne stosuje się bezpośrednio, a zatem DSA stał się częścią polskiego porządku prawnego bez konieczności dokonywania dodatkowej transpozycji. Wobec wdrożenia DSA, nieunikniona jest jednak harmonizacja przepisów na poziomie poszczególnych państw członkowskich oraz ich instytucji.
Rozporządzenie zawiera regulacje dotyczące między innymi obowiązków jakie spoczywają na przedsiębiorcach świadczących usługi cyfrowe w Internecie, tak aby stworzyć standardy zapewniające bezpieczniejsze środowisko internetowe dla konsumentów. DSA koncentruje się na ochronie praw podstawowych w przestrzeni cyfrowej. Akt o usługach cyfrowych implementuje szczegółowe zasady dotyczące wyeliminowania nielegalnych treści w Internecie w tym nielegalnych towarów, usług i informacji, transparentności przedsiębiorców, przejrzystości działania platform internetowych, zwalczania zagrożeń społecznych w Internecie, a także wzmożenia nadzoru.
Akt o usługach cyfrowych dotyczy szerokiego spektrum podmiotów działających w Internecie, od małych platform po globalnych gigantów technologicznych. Najszerszym kręgiem odbiorców obowiązków wynikających z DSA będą przedsiębiorcy oferujący usługi pośrednie, oferujące infrastrukturę sieciową. Będą to choćby dostawcy dostępu do Internetu czy usługi rejestracji domeny internetowej. Z punktu widzenia wdrażania DSA istotne jest ustalenie charakteru świadczonych usług, tj. czy jako dostawca świadczę usługę pośrednią, a jeżeli tak, to jakie kategorie usług świadczę i których elementów funkcjonalności np. mojej strony internetowej czy aplikacji mobilnej to dotyczy.